• Свет 05.10.2018 12:15

  Апсења на протестите против кандидатурата на Кавано

  Стотици демонстранти во Вашингтон беа уапсени на протестот против кандидатурата на Брет Кавано за врховен судија по предлог на амеирканскиот претседател Доналд Трамп.

  Републикацните претходно објавија извештај од ФБИ според кој е ослободен од обвиненијата за сексуален напад.

 • Свет 04.10.2018 12:39

  Русија обвинета за кибернетички напади

  Велика Британија со директни обвиненија кон руската воена разузнавачка служба (ГРУ) за серија глобални кибернетички напади, почнувајќи од хакирањето на системот на Демократскиот штаб на претседателските избори во САД во 2016 година, па сѐ до објавувањето на доверливи медицински досиеја на врвни с

 • Свет 04.10.2018 12:20

  Маж држел деца како заложници, па убил полицаец

  Еден полицаец е убиен, а шестмина биле ранети, во престрелка со маж кој како заложници држел деца во својата куќа во луксузен кварт во Флоренс, Јужна Каролина. Осомничениот бил уапсен, а ниту едно дете не било повредено.

 • Свет 04.10.2018 11:57

  Средба Путин- Курц

  Рускиот претседател Владимир Путин и австрискиот канцелар, Себастијан Курц во Санкт Петербург разговараа за низа билатерални и меѓународни прашања.

  Меѓу главните теми на дискусија беше односот меѓу Москва и Европската унија, со која во моментов претстедава Австрија.

 • Свет 04.10.2018 11:36

  Уапсен маж поради писмата со рициново семе

  Ветеран на морнарицата на САД е уапсен поради сомнение за праќање на писмата со рициново семе до Пентагон и до претседателот Доналд Трамп.

  39-годишниот Вилијам Клајд Ален од градот Логан во сојузната држава Јута, им бил познат на властите поради закани и ширење на теории на заговор.

 • Свет 04.10.2018 11:03

  Русија обвинета за кибернетички напади

  Велика Британија ја обвини руската воена разузнавачка служба (ГРУ) за серија глобални кибернетички напади врз политички и спортски институции, компании и медиуми.

 • Свет 03.10.2018 12:39

  Tензии на релација Рим- Брисел

  Се зголемуваат тензиите меѓу Рим и Брисел поради судирот за италијанскиот предлог за буџетот за 2019-та година. Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер тврди дека предложениот документ кој мора да биде поднесен за одобрение најдоцна до 15 октомври ќе го уништи еврото.

 • Свет 03.10.2018 12:20

  Нова катастрофа во Индонезија

  Индонезија се соочува со нова ситуација само пет дена по земјотресот и цунамито што го погодија островот Сулавеси, при што загинаа околу 1.400 луѓе. На северот од земјата, на околу 600 километри североисточно од градот Палу се разбуди вулканот Сопутан.

 • Свет 03.10.2018 11:40

  Путин: Одвојување на руските финансии од американскиот долар

  Рускиот претседател Владимир Путин поддржа одвојување на финансиите од американскиот долар. Идејата за т.н. „дедоларизација“ на руската економија е предизвикана од зголемените тензии по воведувањето санкции.

 • Свет 03.10.2018 11:24

  Францускиот парламент ќе гласа закон за сценарио за Брегзит

  Француската Влада во ноември во Сенатот ќе поднесе предлог - закон кој предвидува мерки за Брегзит без постигнат договор меѓу Велика Британија и ЕУ.

Pages