• Свет 27.06.2018 13:41

  Каталонија: Одново отворање претставништва во странство

  Каталонската регионална Влада донесе одлука повторно да се отворат шест од претставништвата во странство, кои беа затворени од страна на Мадрид по референдумот за независност на Каталонија.

 • Свет 27.06.2018 11:59

  Поплави во летувалиштата во Грција

  Поројните дождови и невремето што ја погоди Грција предизвикаа сериозни проблеми и материјална штета во повеќе делови низ земјата. Поплави на Халкидики. Зафатени се повеќе места, улиците се претворени во реки, нанесена е голема материјална штета на инфраструктурата, уништени се домови и возила.

 • Свет 27.06.2018 11:48

  САД: Сојузни држави ја тужат администрацијата на Трамп

  17 сојузни американски држави и дистриктот Колумбија поднесоа тужба против администрацијата на претседателот Доналд Трамп, за да ја запрат, како што велат, „суровата и незаконска“ политика на присилно раздвојување на имигрантските семејства, кои влегуваат од Мексико. 

 • Свет 27.06.2018 10:55

  Салвини: Макрон, однеси ги мигрантите дома

  Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини му порача на францускиот претседател Емануел Макрон да го отвори својот дом за мигранти. 

  Реакцијата на Славини доаѓа по изјавата на Макрон во Рим, каде се сретна со папата Франциско, дека не постои никаква мигрантска криза.

 • Свет 27.06.2018 10:33

  Дачиќ во дводневна посета на Москва

  Српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ е во дводневна посета на Москва во рамки на редовни средби меѓу двете земји.

 • Свет 26.06.2018 12:51

  Во Америка пожари, во Европа снег

  Илјадници луѓе биле евакуирани поради шумските пожари што избувнаа во руралните области северно од Сан Франциско, Калифорнија.

 • Свет 26.06.2018 12:07

  Брод со 100 мигранти се закотви во Сицилија

  Брод кој плови под данско знаме со повеќе од 100 мигранти се закотви во сицилијанското пристаниште Позало. Градоначалникот на крајбрежниот град изјави дека добил одобрување од италијанското Министерство за внатрешни работи да му дозволи на пловилото заедно со луѓето да дојде во пристаништето.

 • Свет 26.06.2018 11:09

  Ниски температури и снег во дел од Европа

  Во Европа невообичаено ниски температури за овој период од годината. На планинскиот врв Кредарица во Словенија изутрината паднал снег. Снег го покри романскиот дел од Карпатите, а температурата на воздухот на одредени места падна под 9 степени целзиусови.

 • Свет 26.06.2018 10:29

  Шумски пожари во близина на Сан Франциско

  Илјадници луѓе биле евакуирани поради шумските пожари што избувнаа во руралните области северно од Сан Франциско, Калифорнија.

 • Свет 25.06.2018 13:32

  Ердоган победник на претседателските избори

  Долгогодишниот турски лидер, Реџеп Тајип Ердоган прогласи победа во првиот круг од претседателските избори во земјата на кои освои нов петгодишен мандат, овој пат со извршни овластувања.

Pages