• Свет 25.06.2018 12:27

  Преговори за повлекување на артилериското оружје меѓу Пјонгјанг и Сеул

  Пјонгјанг и Сеул водат преговори за повлекување на артилериското оружје на северот од заедничката корејска граница, изјави јужнокорејскиот премиер Ли Нак Јеон.

 • Свет 25.06.2018 12:03

  Делумно приближени ставовите во ЕУ за миграцијата

  Лидерите кои учествуваа на неформалниот мини-самит посветен на миграцијата, порачаа дека успеале делумно да ги приближат ставовите. Сепак, многу малку детали од разговорите изглегоа во јавност и ниеден конкретен предлог се уште не е објавен.

 • Свет 25.06.2018 10:20

  Ердоган победник на претседателските избори во Турција

  Долгогодишниоте турски лидер, претседателот Реџеп Тајип Ердоган прогласи победа во првиот круг од претседателските избори во земјата на кои освои нов петгодишен мандат, овојпат со извршни овластувања. Турција воведува претседателски систем на управување.

 • Свет 22.06.2018 12:47

  Постигнат договор за грчкиот долг

  Грција добива 15 милијарди евра од последната транша, продолжен рок за враќање на дел од кредитите до 10 години и можност сама да се финансира преку пазарите на капитал. Одлуката е донесена по состанокот на министрите за фианнсии на Еврозоната во Луксембург.

 • Свет 22.06.2018 12:41

  Жртви во силни летни бури во делови од Европа

  Дел од Европа од синоќа е на удар на силно невреме проследено со грмежи и силни ветришта. Неколку луѓе биле повредени, а едно лице загинало.

 • Свет 22.06.2018 12:07

  Силна ерупција на јапонскиот вулкан Шинмоедаке

  Вулканот Шинмоедаке во Јапонија во експлозивна ерупција исфрли чад повеќе илјади метри во висина.

  Во Осака претходно беше регистриран земјотрес од 6,1 рихтер. Загинаа пет лица, меѓу кои и деветгодишна ученичка, додека стотина се повредени.

 • Свет 22.06.2018 11:18

  Болтон оди во Москва на подготовки за средбата Трамп- Путин

  Американскиот советник за национална безбедност Џон Болтон идната недела оди во Москва за да го организира евентуалниот состанок на американскиот и рускиот претседател Доналд Трамп и Владимир Путин.

 • Свет 22.06.2018 10:56

  ЕУ воведе царини за американски производи

  Реципрочните трговски мерки на Европската унија против најавените царини на САД врз челик и алуминиум стапија во  сила.

  Европските царини генерално ќе бидат од околу 25 отсто. Според официјален извор, унилатералната и неоправдана одлука на САД не им остава друг избор.

 • Свет 22.06.2018 10:24

  Постигнат договор за грчкиот долг

  Министрите за финансии на Eврoзоната се договорија за условите за излегување на Грција од третата спасувачка програма. Ќе ѝ доделат 15 милијарди  евра од последната транша и ќе го продолжат рокот за враќање на дел од кредитите до 10 години.

 • Свет 21.06.2018 14:33

  Турција воведува соодветни царини за американски стоки

  Турција воведува увозни царини за повеќе од 20 американски производи како одговор на американските царини за челик и алуминиум. Се тарифира увоз на хартија, јаглен, бадеми, тутун, автообили, козметика и производи од многу други индустрии.

Pages