• Свет 11.04.2018 10:42

  Одбиени резолуциите од САД и од Русија за Сирија

  Советот за безбедност на ОН трипати не успеа да усвои резолуција за наводната употреба на хемиско оружје во Сирија. САД и сојузниците размислуваат за преземање воени акции. Шефот на Белата куќа Доналд Трамп ги откажа посетите во Перу и Колумбија за да го контролира одговорот за Сирија.

 • Свет 10.04.2018 15:20

  Земјотрес од 6,2 стпени го погоди Чиле

  Земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтер го погоди крајбрежниот регион во централниот дел на Чиле, при што нема опасност од појава на цунами.

 • Свет 10.04.2018 15:08

  Закерберг на дводневно сослушување во американскиот Конгрес

  Основачот на „Фејсбук“ Марк Закерберг се соочува со најголемиот тест во својата кариера како извршен директор на мега-популарната социјална мрежа.

 • Свет 10.04.2018 13:16

  Дипломатска војна меѓу САД и Русија поради Сирија

  САД и Русија во дипломатска војна поради Сирија. Американскиот претседател Трамп рече дека Америка наскоро ќе преземе акција поради хемискиот напад во Дума. Москва одговори дека секоја воздушна операција ќе предизвика несогледливи последици.

 • Свет 10.04.2018 12:56

  Ким Џонг-Ун го анализираше исходот од дијалогот со САД

  Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун го анализираше исходот од најавениот дијалог со САД и развојот на билатерланите односи на двете Кореи, пред самитот со јужниот сосед на 27-ми април.

 • Свет 10.04.2018 12:15

  Штрајк на аеродромите во Франкфурт и Минхен

  Членови на синдикатот ќе организираат штрајк на најголемиот германски аеродром во Франкфурт и на аеродромот во Минхен. Ќе штрајкуваат и сервисните служби, градинките и вработените во локалната администрација.

 • Свет 10.04.2018 11:15

  „Скај Њуз“: Јулија Скрипал пуштена од болница

  Британскиот медиум „Скај Њуз“ објави дека ќерката на поранешниот руски шпион, сергеј Скрипал, Јулија која заедно со нејзиниот татко беше отруена со нервен агенс е пушена од болница и дека се наоѓа на безбедна локација.

 • Свет 10.04.2018 10:34

  Основачот на „Фејсбук“ на сослушување во Конгресот

  Основачот на „Фејсбук“, Марк Закерберг се соочува со најголемиот тест во својата кариера како извршен директор на мегапопуларната социјална мрежа.

 • Свет 05.04.2018 15:45

  „Боинг“- прва жртва на трговската војна меѓу САД и Кина

  25 проценти царина на увозот на авиони дефинитивно ќе ја истисне од кинескиот пазар американската омпанија „боинг“, а нејзиниот конкурент „Ербас“ се здобива со решевачка предност на огромниот пазар.

 • Свет 05.04.2018 13:05

  Врховен суд: Да Силва мора да оди во затвор

  Врховниот суд во Бразил пресуди- поранешниот претседател Луис Игнасио Лула Да Силва мора да почне да ја служи 12-годишната затворска казна поради примање мито. Одбиено е неговото барање да се брани од слобода додека не ги искористи сите правни инструменти.

Pages