• Свет 25.09.2018 10:56

  Средба Трамп- Макрон во Њујорк

  Меѓународната безбедност, Сирија и Иран беа дел од главните теми за кои разговараа челниците на САД и Франција, Доналд Трамп и Емануел Макрон во Њујорк.

  Двајцата претседатели ја потврдија и подготвеноста за зголемена соработка во борбата против глобалните предизвици.

 • Свет 25.09.2018 10:28

  Нов механизам за тргување со Иран

  Пет од државите потписници на нуклеарниот договор со Иран ќе формираат финансиски механизам, кој ќе им овозможи да продолжат да тргуваат меѓу себе без можност за воведување на санкции од САД коишто се шестата потписничка земја.

 • Свет 24.09.2018 15:35

  Почна 73-тото Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк

  Во седиштето на светската организација веќе пристигнаа шефовите на држави и влади од 199 земји- членки на Обединетие нации, меѓу кои и американскиот претседател Доналд Трамп.

 • Свет 24.09.2018 12:52

  Закани за САД и Израел по нападот во Ахваз

  Американската амбасадорка во ОН Ники Хејли им порача на иранските власти да направат интроспекција пред да ги осудуваат другите земји за нападот што се случи на воената парада во Ахваз.

 • Свет 24.09.2018 12:20

  Кина воведе дополнителни царини за САД

  Од денеска стапуваат во сила новите кинески царини во вредност од 60 милијарди долари за увозни стоки од САД. Мерката е одговор на новите увозни давачки од 10 насто за кинеска стока во вредност од 200 милијарди долари, кои американската администрација ги објави минатата недела.

 • Свет 24.09.2018 12:13

  Ријад и Москва нема да го зголемат производството на нафта

  Саудиска Арабија, челната држава во Огранизацијата на земји извозници на нафта „ОПЕК“, заедно со Русија, најголемиот сојузник меѓу производителите на нафта вон организацијата, одби да го зголеми производството и покрај барањето на американскиот претседател Трамп којшто со таа мерка сака да ги сми

 • Свет 24.09.2018 11:51

  Помпео: Денуклеаризација, па укинување на санкциите за Пјонгјанг

  Американскиот државен секретар Мајк Помпео предупреди дека економските санкции против Северна Кореја нема да бидат укинати додека не биде направена целосна денуклеаризација. 

 • Свет 21.09.2018 13:18

  Лидерите на ЕУ без договор за Брегзит и мигрантите

  Британската премиерка Тереза Меј е принудена да го ревидира планот за излез на Обединетото Кралство од европскиот блок, обидувајќи се да создаде нова политичка мапа за безболен Брегзит, Лондон и за Брисел.

 • Свет 21.09.2018 13:13

  Кина: САД да ги повлечат санкциите

  Министерството за надворешни работи на Кина побара од САД да ги повлечат санкциите што Вашингтон ги воведе за кинеската армија поради набавката на руски воени авиони и ракети земја – воздух, Сухој 35 и ракети С-400.

 • Свет 21.09.2018 12:39

  Продолжуваат прекуграничните операции во Сирија

  Турција ќе продолжи со прекуграничните операции за отстранување на терористи. Одлуката е донесена на Националниот совет за безбедност на земјата.

  Терористите кои ќе бидат фатени  надвор од границите на Турција, ќе бидат предадени на турското правосудство.

Pages