• Свет 02.04.2018 12:56

  САД ја блокираа нацрт-резолуцијата на ОН за Газа

  САД ја блокираа нацрт-резолуцијата на Советот за безбедност на ОН во која се бара независна истрага за најновите судири и се повикува на воздржаност во појасот Газа.

  Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш побара „независна и транспарентна истрага“ за судирите.

 • Свет 02.04.2018 11:53

  Трамп: Мексико да ни помогне на границата

  Претседателот на САД, Доналд Трамп бара помош од мексико на заедничката граница поради бранот доселеници кои сакаат да ја користат програмата дака за заштита од депортација на имигрантите кои како деца влегле  на американската територија.

 • Свет 02.04.2018 10:24

  Кина воведе царини за 128 американски производи

  Кина воведе царина од 25% за 128 американски производи, вклучувајќи и свинско месо и овошје. Одлуката е контрамерка на тарифата од САД за челик и за алуминиум.

 • Свет 30.03.2018 15:15

  Харадинај им даде отказ на првите луѓе во косовската полиција

  Косовскиот премиер Харадинај им даде отказ на првите луѓе во косовската полиција.

 • Свет 30.03.2018 12:52

  Австрија би посредувала меѓу истокот и западот

  Австриската министерка за надворешни работи Карин Кнајсл изрази подготвеност за посредство во дипломатската криза меѓу Русија и западните земји предизвикана од случајот со труењето на поранешниот руски шпион Скрипал.

 • Свет 30.03.2018 12:13

  „Ер Франс“ откажува летови поради штрајк

  Поради штрајк, авиокомпнијата „Ер Франс“ предупреди дека ќе бидат откажани речиси 25 насто од летовите за време на католичкиот Велигден.

  Вработените и натаму бараат покачување на платите за 6 проценти, и не ја неприфатија понудата на менаџментот од само 1 насто.

 • Свет 30.03.2018 11:24

  Франција подготвена да посредува во конфликтот во Северна Сирија

  Франција е подготвена да посредува во конфликтот во Северна Сирија, по турската офанзива против курдските борци. На средбата со Сириските демократски сили, претседателот Емануел Макрон повика на дијалог меѓу завојуваните страни.

 • Свет 30.03.2018 11:19

  Русија: Протерани 60 дипломати од САД

  Русија протера 60 американски дипломати и го затвори конзулатот во Санкт Петербург како контрамерка на операцијата од Вашингтон околу труењето на Сергеј Скрипал, поранешен руски шпион во Британија.

 • Свет 30.03.2018 10:25

  Тачи: Србија го оркестрираше инцидентот во Митровица

  Според косовскиот претседател Хашим Тачи, апсењето на директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ е оркестрирано од Србија, со цел да се предизвика проблематична ситуација.

 • Свет 29.03.2018 15:32

  Ѓуриќ му даде рок на Косово за формирање ЗСО

  Косовскиот премиер Харадинај изјави дека не може да има поделба и размена на територии меѓу Косово и Србија. На социјалните мрежи напиша: „Српскиот претседател Александар Вучиќ треба да разбере дека нашето трпение не е безгранично и ќе го заштитиме нашето право“.

Pages