• Свет 18.03.2014 15:42

  Русија:На европските санкции ќе одговориме со иста мерка

  Русија  упати критика кон Европската унија поради санкциите за руските официјални лица и пратеници и најави дека ќе одговори со иста мерка.

 • Свет 18.03.2014 15:23

  Путин: Крим го искористи правото кое му е дадено на Косово

  Ситуацијата со Крим е идентична со Косово, смета рускиот претседател Владимир Путин кој говореше денеска во рускиот парламент. Порачал дека Крим го искористи правото кое му е дадено на Косово.
   
 • Свет 18.03.2014 14:15

  На ЕУ и се важни и Украина и добрите односи со Русија

  Европската комисија, преку својот портпарол Пиа Аренкилде-Хансен, денеска одби да го коментира исмејувањето од страна на руската Дума и претседателот на Русија, Владимир Путин, дека може сите да ги стават на “црната листа“, но дека присоединувањето на Крим во Руската Федерација е речиси готова ра

 • Свет 18.03.2014 14:07

  Кипар е против санкции за Русија

  Никозија е против воведувањето на санкции за Русија, што можат да доведат до негативни последици за економиите на земјите-членки на Европската унија, изјавил кипарскиот министер за надворешни работи Јоанис Касулидис, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

 • Свет 18.03.2014 14:02

  Давутоглу: Меѓународната заедница не успеа во тестот за Сирија

  Меѓународната заедница не успеа во тестот за Сирија, изјави турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу.

 • Свет 18.03.2014 13:39

  Фабиус: Русија суспендирана од Г-8

  Францускиот шеф на дипломатијата Лоран Фабијус  изјави дека лидерите на земјите членки на Групата осум најразвиени економии во светот Г-8, го суспендираат членството на Русија во групата поради тензиите околу Украина и присуството на руски воени сили на Крим.

 • Свет 18.03.2014 13:37

  Сеуште се трага по малезискиот авион

  Исчезнатиот малезиски авион по исчезнувањето од радарот  наводно летал уште неколку часа на висина од околу 1.500 метри за да остане невидлив, техника што обично ја користат борбените авиони, а во случај со големи авиони како „Боинг 777“ тој потег би можел да биде исклучително опасен бидејќи се
 • Свет 18.03.2014 12:35

  Путин: Крим е неотуѓив дел од Русија!

  Рускиот претседател Владимир Путин говорејќи во Парламетот во Москва денеска го поздрави референдумот во Крим, нагласувајќи дека 96% од гласачите одлучија да и се приклучат на Русија.

 • Свет 18.03.2014 12:33

  И Приднестровие сака со Русија

  По Крим и непризнатата држава Приднестровие сака да влезе во составот на Руската Федерација, поради што поднела барање до руската Дума да и биде овозможена ваква опција.

 • Свет 18.03.2014 12:26

  Крим и официјално станува дел од Русија

  Рускиот претседател Путин официјално го извести парламентот и владата за барањето на Крим да стане дел од Русија, се очекува Путин денеска да се обрати пред двата дома на парламентот.  Според конечните резултати од референдумот, 96, 77 насто од граѓаните гласале за припојување кон Русија.

Pages