• Свет 17.01.2014 11:28

  Франко Фратини - нов генерален секретар на НАТО?

  Поранешниот италијански министер за надворешни работи и еврокомесар Франко Фратини речиси сигурно ќе биде новиот генерален секретар на НАТО,  пишува австриски Ди Пресе “.

 • Свет 16.01.2014 17:38

  Европратеници регираат против Самарас

  Ако грчкиот премиер Антонис Самарас избегна да зборува за Македонија како земја кандидат за членство во ЕУ, во расправата за извештаите за Србија и  Косово, Македонија се наметна во повеќе дискусии на еврoпратениците.

 • Свет 16.01.2014 17:00

  „Виенската иницијатива“ ја зголемува координацијата со земјите- кандидати за ЕУ

  Промовирање на европската Банкарска унија, со специјален фокус на земјите кои не се членки на Европската унија (ЕУ) од Југоисточниот регион на Европа, како и воспоставување координација на банкарските системи помеѓу истите е еден од главните приоритети на „Виен

 • Свет 16.01.2014 16:33

  Објавени номинациите за Оскар 2014

  86-тото доделување на оскарите, најважната филмска награда,  ќе се одржи на 2 март годинава, една недела подоцна од вообичеаното за да не се поклопи со зимската олимпијада во Русија.

 • Свет 16.01.2014 15:54

  Брисел го поздрави договорот за Изборниот законик

  Според портпаролот Стано, Еврокомисијата е информирана за одржаните разговори меѓу политичките партии во Македонија и постигнатиот договор.

 • Свет 16.01.2014 15:09

  Ватикан на распит пред ООН за злоупотреба на деца

  Морничави приказни од црковната исповедалница... Теодоро Пулвиренти е една од многуте познати и непознати жртви на педофилијата во редовите на католичката црква. Чудовиштето од неговото детство е италијанскиот свештеник Дон Карло Кјаренца.

 • Свет 16.01.2014 11:14

  Египет ќе добие генерал за претседател

  Египќаните на дводневниот референдум масовно се изјаснија позитивно за новиот Устав на земјата. Според првичните резултати, излезноста на референдумот била 55 проценти, а за него позитивно сеизјасниле над 95 проценти од гласачите.

 • Свет 16.01.2014 09:37

  Убиен водач на екстремисти во руски Дагестан

  Според извори од антитерористичката единица, меѓу убиените е и водачот на терористите, Марат Идризов, кој е најверојатно одговорен за бомбашкиот напад пред полициската станица во која имаше три жртви во јужниот руски град Пјатигорск минатиот месец.

 • Свет 15.01.2014 17:11

  „Македонски“ во резолуцијата на Ховит

  Придавката ,,македонски,, останува во последниот предлог Резолуција за Македонија - потврди за МРТВ во Брисел–известувачот за нашата држава во европскиот парламент Ричард Ховит.

 • Свет 15.01.2014 16:57

  Самарас ја заборави Македонија

  Грчкиот премиер Антонис Самарас обраќајќи се пред Европскиот парламент во Стразбур, каде ги изложи приоритетите на грчкото претседателство со Европската Унија, зборуваше и за проширувањето на Европската Унија, но избегна да ја спомнe Република Македонија, најст

Pages