• Свет 25.04.2014 15:27

  Србија создава терен за укинување на партиципацијата за лекови

  Според надлежните во Фондот, со новите правила ќе се намалат цените на лековите, ќе се зголеми снабденоста,а може да дојде и до укинување на партиципацијата, од што ќе имаат полза и осигурениците и државата.

 • Свет 25.04.2014 15:03

  Јацењук: Русија посакува трета светска војна

  Привремениот украински премиер Арсениј Јацењук рече дека Русија со „воената и политичка“ окупација на Украина и создавањето конфликт што би можел да се прошири на остатокот од Европасака да почне трета светска војна.

 • Свет 25.04.2014 13:04

  Седум лица се повредени во експлозија кај Одеса

  Седум лица се повредени во експлозија на контролнен пункт кај Одеса на Крим, еден ден откако на истокот на земјата беа убиени пет проруски бунтовници, а Русија почна воени вежби. Очевидци велат дека бомбата била фрлена од автомобил во движење, но информацијата не е потврдена официјално.

 • Свет 25.04.2014 11:57

  Обама: Северна Кореја ќе се соочи со сериозен проблем ако изврши нова нуклеарна проба

  Американскиот претседател Барак Обама, за време на азиската турнеја за јужнокорејскиот дневен печат изјавил дека Северна Кореја ќе се соочи со сериозен меѓунарадон одговор доколку изврши нова нуклеарна проба.
   
 • Свет 25.04.2014 11:55

  Авион на „Вирџин Ерлајнс“ принудно слета поради пијан патник

  Боинг-737 на британската авионска  компанија „Вирџин Ерлајнс“ принудно слетал на индонезискиот остров Бали, откако пијан патник се заканувал дека ќе го киднапира авионот.

 • Свет 25.04.2014 11:13

  Потрагата по малезискиот авион ќе трае со години

  Потрагата по исчезнатот малезиски авион веројатно ќе се одолговлечи на повеќе години, изјави денеска висок американски претставник. Подводната потрага во Индискиот Океан во реонот западно од Австралија по каква било трага, која ќе доведе до остатоците од авио
 • Свет 25.04.2014 09:56

  САД и Русија се „препукуваат“ за Украина

  Русија не презема ни еден единствен чекор за исполнување на условите од договорот за деескалација на напнатоста во Украина постигнат пред една недела, порача американскиот државен секретар Џон Кери.

 • Свет 24.04.2014 23:55

  „Тајм“: Бијонсе највлијателна годинава

  На врвот и на насловната страница годинава се најде пејачката Бијонсе, бидејќи ја разбранува музичката индустрија. Рамо до рамо со неа се светски позннати политичари и бизнисмени.

 • Свет 24.04.2014 23:52

  Што ако боингот никогаш не биде најден!?

  Откако се покажа дека неидентификуваните објекти исфрлени на австралискиот брег не се од авионот, а потрагата со подморница не даде резултати, властите се прашуваат – што ако боингот никогаш не биде најден.

 • Свет 24.04.2014 23:50

  Тензично во Израел

  САД, кои се главните иницијатори на блискоисточниот мировен процес, порачаа дека не се откажуваат, иако Тел Авив се повлече од преговорите.

Pages