• Свет 10.01.2014 17:02

  Силна битка за местото на Ештон

  Шефот на шведската дипломатија Карл Билд има најголеми шанси да ја преземе функцијата на Кетрин Ештон, шпекулираат британските медиуми. Меѓу кандидатите е и словенечкиот министер за надворешни работи Мирослав Лајчак.

 • Свет 10.01.2014 16:27

  Марин Ле Пен ветува распаѓање на ЕУ

  Сите сили на Марин Ле Пен се вложени во критиките на Европската Унија. Во годината на европските избори, таа се надева дека нејзината антиевропска реторика ќе вроди плодови и нејзините идеи ќе триумфираат во мај.

 • Свет 10.01.2014 16:06
 • Свет 10.01.2014 15:09

  Таблоидите му отворија афера на Оланд

  Францускиот претседател Оланд на насловната на неделникот „Клоусер“ - списението на седум страници ја раскажува неговата наводна афера со актерката Жули Гаје, и покрај тоа што долги години е во невенчана врска со новинарката Валери Триервеле.

 • Свет 10.01.2014 11:34

  САД: со „зони на ветувања“ до помала сиромаштија

  По рецесијата која го уби американскиот сон, администрацијата прави обиди да го заживее преку таканаречени „зони на ветувања“. Ова е една од мерките со кои претседателот Обама сака да го стесни јазот меѓу сиромашните и богатите во Америка.

 • Свет 10.01.2014 00:40

  Со која агенда ќе се занимава НАТО?

  Сојузниците се уште се поделени дали на претстојниот самит ќе има расправа за идното проширување на НАТО, изјави норвешката министерка за одбрана Ериксен Сореиде за Македонската Телевизија во Вашингтон.

 • Свет 09.01.2014 23:56

  Скандал со обвинет индиски дипломат во САД

  Индиски дипломат обвинет за овозможување лажна виза, но и за неточни изјави мораше да ги напушти Соединетите Американски Држави, јавува Вашингтон Пост.

 • Свет 09.01.2014 18:08

  Нов терористички напад во Русија

  Русите се во паника и покрај прогласениот највисок степен на безбедност. На само 300 километри од Сочи и Олимпијадата, во Ставропол се најдени шест тела во четири автомобили, сите изрешетани со куршуми. До едно од возилата имало мала детонација.

 • Свет 09.01.2014 17:43

  Градот на рајот е на југот на Шпанија

  И додека Шпанија мака мачи да се справи со финансиските проблеми, каде што невработеноста, сиромаштијата и неквалитетниот животен стандард се последица од кризата, на југот на земјата постои едно место каде што  жителите со право го нарекуваат рај на земјата.

 • Свет 09.01.2014 17:33

  Норвежани станаа милионери

  Граѓаните на Норвешка  станаа милионери. Сепак, само во теоријата бидејќи парите се чуваат за црни денови. Државниот фонд стана побогат благодарание на високите цени на нафтата и на гасот, па државата со над 5 милиони жители, сега располага со околу 828 милијарди долари.

Pages