• Свет 23.12.2013 13:08

  Демонстрации по апсењата во Турција

  Турската полиција употреби солзавец против илјадниците антивладини демостранти во Истанбул по наредбите на премиерот Ердоган за разбивање на заговорот поврзан со актуелната афера за корупција. Судирите избија меѓу демонстрантите и полицајците на плоштадот Кадикој.

 • Свет 23.12.2013 12:19

  Нема повеќе контрола на цената на горивата во Хрватска

  Горивата во Хрватска на полноќ ќе поевтинат, а тоа ќе биде последен пат да дојде до контролирана двонеделна корекција на цената на нафтените

 • Свет 23.12.2013 12:07
 • Свет 20.12.2013 14:15

  Се урна таван во лондонски театар

  Најмалку 88 луѓе се повредени, а седум се во сериозна состојба во големата несреќа која  се случи вчеравечер во областа Сохо во централен Лондон. За време на театарската претстава „Полноќна чудна случка со пес “,  се урнал  дел  од таванот врз партерот.

 • Свет 20.12.2013 12:29
 • Свет 19.12.2013 16:03

  Во Боливија полицијата тепа деца што бараат работа

  Дојдоа со играчки во рацете, но беа пречекани со пендреци. 150 деца се судрија со боливиската полиција пред Парламентот во Ла Пас. Протестираа против измените на законот за труд – забрана за работа на деца помали од 14 години.

 • Свет 19.12.2013 15:24

  Построги ЕУ мерки за цигарите и тутунот

  Членките на Европската унија со Европарламантот постигнаа договор за нова директива за тутунските производи што предвидува поголеми предупредувања за опасните последици на  пушењето .

 • Свет 19.12.2013 14:40

  Прес на Путин со 1.300 новинари

  Рускиот претседател Путин на деветтиот годишен медиумски маратон на прашања и одговори, разговара со 1.300 новинари и сниматели од земјата и целиот свет. Главната тема, очекувано, е Украина.

 • Свет 19.12.2013 13:38

  Принудна вселенска прошетка

  НАСА издаде наредба за итна, принудна  прошетка на екипажот во вселената поради поправка на системите за ладење во Меѓународната вселенска станица, пренесува Би-Би-Си. Поради пумпата за разладување, космонаутите ќе мора три пати да излегуваат од станицата.

 • Свет 19.12.2013 10:48

  Ново жариште во светот

  Нови жаришта се отвораат во Африка. Две земји во срцето на континентот се новите сцени на крвави воени злосторства. Во дводневното дивеење на бунтовниците во Централноафриканската република загинале двојно повеќе луѓе отколку што се мислеше, соопшти Амнести интернешнал.

Pages