• Свет 21.03.2014 11:55

  Менингитисот Б ќе се спречува со вакцина

  Вакцина против смртоносната форма на менигитис Б наскоро се воведува во Обединетото Кралство, јавува Би Би Си.

 • Свет 21.03.2014 11:46

  ММФ - Албанија да ја зголеми старосната граница за пензија

  Меѓународниот монетарен фонд, ММФ и даде на Албанија заем од над 330 милиони евра, но бара албанската влада да ја зголеми старосната граница за одење во пензија.
   
 • Свет 21.03.2014 11:41

  Украина да и плати на Русија 11 милиони долари

  Рускиот премиер Дмитриј Медведев  за руските медиуми изјавил дека Украина треба да и врати на Русија 11 милиони долари поради прекинот на договорот за испорака на гас по поевтини цени за Украина.

 • Свет 21.03.2014 11:38

  Украина потпишува договор за приклучување кон ЕУ

  На маргините од самитот на лидерите на Европската унија , предвидено е Украина да потпише договор за приклучување кон ЕУ, стои во најавата од Брисел.

 • Свет 21.03.2014 10:22

  Турција го забрани пристапот до Твитер

  Турција го ограничи пристапот до Твитер само неколку часа откако премиерот Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе ја „искорени“ социјалната мрежа.
   
 • Свет 21.03.2014 09:30

  Европа изгуби на значење за САД!

  Приоритет за американскиот Претседател Барак Обама е Азија, додека Европа изгуби на значење. Дури и по кризата во Украина, постои поделеност.

 • Свет 20.03.2014 18:22

  Лавров: Санкциите на САД и ЕУ се незаконски

  Долниот дом на рускиот парламент го усвои договорот за припојување на Републиката Крим и градот Севастопол кон Руската Федерација. Со утрешното гласање и во горниот дом на парламентот ќе се заврши процедурата за ратификување на договорот.

 • Свет 20.03.2014 16:54

  Нови американски мерки против Русија

  Вашингтон уште еднаш реагира со нови мерки кои ги најави претседателот Барак Обама, наведувајќи дека врвни руски официјални лица ќе бидат предмет на санкциите, вклучувајќи и други лица, како  и банка која овозможува материјална поддршка на руските политички лидери.

 • Свет 20.03.2014 16:48

  Дали ќе се реши мистеријата со малезискиот „Боинг 777“?!

   Авиони и бродови на Австралија и САД се упатија јужно од  Перт откако  изутрината се појави информација дека преку сателит се забележани два предмета,  за кои се претпоставува дека му припаѓаат на исчезнатиот  авион. Еден од нив бил околу 24 метри.

 • Свет 20.03.2014 15:43

  Ерјавец за јавна расправа за граничниот спор со Хрватска

  Словенечкиот министер за надвореши работи Карл Ерјавец изјави  дека се плаши оти расправата пред Арбитражниот суд во Хаг за граничниот спор меѓу Словенија и Хрватска ќе остане затворена, бидејќи соседната земја засега не одговорила позитивно на предлогот на Љубљана расправата да биде јавна.

Pages