• Свет 21.02.2014 15:30

  Уапсен лекар од Ниш за издавање лажна анализа

  Нишката полиција уапсила лекар специјалист (Б.М.) од Клиниката за гастроентерологија поради сомнеж дека ја злоупотребил службената должност со креирање на лажни податоци за аналаиза на крвта на пациентот (Д.Ѓ.).

 • Свет 21.02.2014 15:29

  Уапсен лекар од Ниш за издавање лажна анализа

  Нишката полиција уапсила лекар специјалист (Б.М.) од Клиниката за гастроентерологија поради сомнеж дека ја злоупотребил службената должност со креирање на лажни податоци за аналаиза на крвта на пациентот (Д.Ѓ.).

 • Свет 21.02.2014 15:12

  Средба Самарас-Расмусен во Атина

  Грчкиот премиер Андонис Самарас во Атина се сретнал  со генералниот секретар на НАТО Расмусен, со кого меѓу другото, разговарале и за проширувањето на Алијансата, јави  МИА од Атина.

 • Свет 21.02.2014 13:56

  Црна Гора се надева на прием во НАТО годинава

  Шефот на црногорската дипломатија Игор Лукшиќ оценил дека воената неутралност на Црна Гора е најскапата опција, додека НАТО претставува најдобрата безбедносна  рамка.

 • Свет 21.02.2014 12:20

  Пекинг бара од Обама да ја откаже средбата со Далај Лама

  Официјален Пекинг го повика американскиот претседател Обама да ја откаже средбата со тибетанскиот духовен лидер Далај Лама.

 • Свет 21.02.2014 12:01

  И Црквата ќе плаќа данок во Хрватска

  Во Хрватска иницијатива на министерот за финансии Славко Линиќ, е процесирана во Собранието. Суштината е досегашниот систем на оданочување да се прошири и на непрофитабилните организации.
 • Свет 21.02.2014 11:02

  И покрај договорот, повторно се пука во Киев!

  Украински демонстранти отворија оган врз полицајци во Киев, кои се наоѓаат на просторот меѓу плоштадот „Независност“ и Парламентот. Учесниците во масовните немири пукаа врз припадници на полицијата и се обидоа да се пробијат до зградата на Парламентот, соопшт
 • Свет 21.02.2014 09:06

  Расте долгот на САД!

  Долгот на Соединетите Американски држави од 16,7 милијарди долари е зголемен на 17,2 милијарди долари. Ова е компромисен договор меѓу Републиканците и Демократите во Конгресот за да се избегне повторно парализирање на федералните институции на 27-ми фебруари.

 • Свет 21.02.2014 09:06

  Постигнат договор за надминување на кризата во Украина

  На преговорите во Киев кои утрово беа прекинати е постигнат договор за решавање на кризата во Украина, јавува агенцијата ИТАР-ТАС. Како што соопштува кабинетот на претседателот Викотр Јанукович, се очекува тој да биде парафиран претпладнево.
 • Свет 20.02.2014 19:50

  Мирни протести во БиХ

  Пред зградата на Претседателството на Босна и Херцеговина во Сараево, која беше запалена на почетокот на протестите на 7 февруари, и денеска се собраа неколку десетици најупорни граѓани.

Pages