• Свет 24.12.2013 13:19

  Жртви во невремето во Белика Британија и во Франција

  Силното невреме што погоди одредени делови во Франција и во Велика Британија зеде 2 жртви, а едно лице се води како исчезнато. Силниот ветер и поројните дождови им ги отежнуваат патувањата на многу луѓе во пресрет на празниците.

 • Свет 24.12.2013 11:59

  10 жртви при превртување на брод во Измир

  10 лица загинаа откако се преврте брод во пристаниште во турскиот град Измир. Осуммина од загинатите биле дел од воен екипаж, а двајцата останати биле цивили. Во инцидентот се повредени уште 17 лица. Бродот во моментот кога се спуштал во водата се навалил на едната страна и се превртел.

 • Свет 23.12.2013 23:20

  Инцидент на вагон полн со нуклеарен отпад

  Вагон од товарен воз со нуклеарен отпад, искочил од шините на станицата Дранси, 3км североисточно од Париз.Градоначалникот на местото изјавил дека истекување на радиоактивен материјал, но инцидентот го оценил како неприфатлив.

 • Свет 23.12.2013 17:57

  Пoчна празничната новогодишна треска во светот

  Во целиот свет  во тек се подготовките за божикните и новогодишните празници. И покрај глобалната економска криза, сепак луѓето купуваат подароци за да ги развеселат најблиските  со желба животот во новото лето да им биде среќно.

 • Свет 23.12.2013 14:11

  Ледена бура го затемни Торонто

  Повеќе од 250 илјади жители останаа без струја во Торонто, Канада, по ледената  бура која  ги мрзне електричните кабли.  Дрвјата од ниските температури и силниот ветер се уриваат како кули од карти блокирајќи ги патиштата, велат очевидците.

 • Свет 23.12.2013 13:08

  Демонстрации по апсењата во Турција

  Турската полиција употреби солзавец против илјадниците антивладини демостранти во Истанбул по наредбите на премиерот Ердоган за разбивање на заговорот поврзан со актуелната афера за корупција. Судирите избија меѓу демонстрантите и полицајците на плоштадот Кадикој.

 • Свет 23.12.2013 12:19

  Нема повеќе контрола на цената на горивата во Хрватска

  Горивата во Хрватска на полноќ ќе поевтинат, а тоа ќе биде последен пат да дојде до контролирана двонеделна корекција на цената на нафтените

 • Свет 23.12.2013 12:07
 • Свет 20.12.2013 14:15

  Се урна таван во лондонски театар

  Најмалку 88 луѓе се повредени, а седум се во сериозна состојба во големата несреќа која  се случи вчеравечер во областа Сохо во централен Лондон. За време на театарската претстава „Полноќна чудна случка со пес “,  се урнал  дел  од таванот врз партерот.

 • Свет 20.12.2013 12:29

Pages