• Свет 18.03.2014 13:39

  Фабиус: Русија суспендирана од Г-8

  Францускиот шеф на дипломатијата Лоран Фабијус  изјави дека лидерите на земјите членки на Групата осум најразвиени економии во светот Г-8, го суспендираат членството на Русија во групата поради тензиите околу Украина и присуството на руски воени сили на Крим.

 • Свет 18.03.2014 13:37

  Сеуште се трага по малезискиот авион

  Исчезнатиот малезиски авион по исчезнувањето од радарот  наводно летал уште неколку часа на висина од околу 1.500 метри за да остане невидлив, техника што обично ја користат борбените авиони, а во случај со големи авиони како „Боинг 777“ тој потег би можел да биде исклучително опасен бидејќи се
 • Свет 18.03.2014 12:35

  Путин: Крим е неотуѓив дел од Русија!

  Рускиот претседател Владимир Путин говорејќи во Парламетот во Москва денеска го поздрави референдумот во Крим, нагласувајќи дека 96% од гласачите одлучија да и се приклучат на Русија.

 • Свет 18.03.2014 12:33

  И Приднестровие сака со Русија

  По Крим и непризнатата држава Приднестровие сака да влезе во составот на Руската Федерација, поради што поднела барање до руската Дума да и биде овозможена ваква опција.

 • Свет 18.03.2014 12:26

  Крим и официјално станува дел од Русија

  Рускиот претседател Путин официјално го извести парламентот и владата за барањето на Крим да стане дел од Русија, се очекува Путин денеска да се обрати пред двата дома на парламентот.  Според конечните резултати од референдумот, 96, 77 насто од граѓаните гласале за припојување кон Русија.

 • Свет 18.03.2014 11:52

  Путин денеска во посета на независен Крим?!

  Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе го посети Крим, објавија неколку руски медиуми, но се уште нема никаква официјална потврда за тоа.

 • Свет 18.03.2014 11:14

  Џо Бајден пристигна во Варшава- во фокус состојбата во Украина

  Потпретседателот на САД, Џо Бајден пристигна во полскиот главен град Варшава, за консултации во врска со ситуацијата во Украина, пренесе „АФП“.

 • Свет 18.03.2014 11:11

  Дејвид Камерон сака да ја реформира ЕУ

  Премиерот на Велика Британија Дејвид Камерон за првпат ја обелоденил комплетната листа со свои барања за реформи во ЕУ, пишува рускиот весник РБК Daily. Меѓу нив се измени во сферата на имиграцијата, бизнис - регулативата и легислативата.

 • Свет 18.03.2014 10:52

  Путин го одобри нацрт договорот за прием на Република Крим во Руската Федерација

  Рускиот претседател Владимир Путин го одобори нацрт договорот  за приклучување на Република Крим во Руската Федерација и формирање на нови субјекти во составот на РФ, јави ИТАР-ТАСС.

 • Свет 18.03.2014 10:43

  Суспендиран Јутјуб каналот на „Русија денес“

  Јутјуб  каналот на медиумот „Русија Денес“ (RT- Russia Today) кој во јуни достигна 1 милијарда посетители, а со тоа стана и најгледан Јутјуб канал, денеска е исклучен за посетителите.

Pages