• Свет 17.12.2013 16:56

  Средба Путин Јанукович

  Историска средба меѓу претседателите на Украина и на Русија, Јанукович и Путин. Заемот тежок неколку милијарди долари за спас на Украина од економска катастрофа, намалување на цената на гасот и стабилизирање на односите меѓу двете земји во врвот на агендата на двајцата шефови.

 • Свет 17.12.2013 14:13

  Турската полиција апси синови на министри

  Турската полиција уапси синови на тројца министри поради истрага за подмитување поврзано со јавни набавки, пишува турскиот печат. Во акцијата во Истанбул се приведени најмалку 37 лица, меѓу кои и познати бизнисмени. Под истрага е и седиштето на државната Халкбанка во Анкара.

 • Свет 17.12.2013 13:28

  Јанукович во Москва – Украина врие

  Украинската опозиција ја блокираше сесијата на Врховната Рада на која требаше да се гласа за доверба на владата.

 • Свет 17.12.2013 13:16

  Освојување на Лондон

  Викинзите доаѓаат во Лондон, но за разлика од пред еден милениум, не  освојуваат, туку имаат пријателски намери.

 • Свет 16.12.2013 11:05
 • Свет 15.12.2013 18:58

  Погребан Мандела

  Првиот црн претседател на Јужна Африка и легендарен борец против апартхејдот, Нелсон Мандела, кој почина на 5 декември на 96-годишна возраст, е погребан денеска во своето родно село Куну
   
 • Свет 13.12.2013 11:17

  Јапонскиот самурајски Замок Осака во 3-Д

  Високата 3-Д технологија ги разлеа боите и ги оживеа сликите врз  фасадата на познатиот Осака замок кој датира од 16-иот век. Шоуто за посетителите ќе биде отворено в сабота и ќе трае до средината на февруари. Секоја 3-Д проекција ќе трае по 9 минути.

 • Свет 13.12.2013 11:11

  Егзекутиран тетинот на севернокорејскиот лидер

  Џанг Сонг Тек- 67 годишниот тетин и политички ментор на комунистичкиот севернокорејски лидер Ким Јонг-Ун, кој се сметаше за сива еминенција и втор човек според моќта во Северна Кореја, е погубен откако специјалниот воен суд утврдил дека е виновен за предавство и го осудил на смрт.

 • Свет 13.12.2013 11:00

  Анонимна дојава за поставена бомба во албанската Влада

  Албанската полиција претпладнево ги евакуираше вработените и присутните во заградата на Владата на Албанија, поради добиена анонимна закана за поставена бомба во објектот.
   
 • Свет 12.12.2013 22:04

  Украина и ЕУ се договорија?!

  Украина и ЕУ се договорија да подготват план за применување наспогодбата за трговија и асоцијација, изјави еврокомесарот Штефан Фуле. Преговорите ќе се водат без учество на Русија, додаде тој.

Pages