• Свет 20.03.2014 18:22

  Лавров: Санкциите на САД и ЕУ се незаконски

  Долниот дом на рускиот парламент го усвои договорот за припојување на Републиката Крим и градот Севастопол кон Руската Федерација. Со утрешното гласање и во горниот дом на парламентот ќе се заврши процедурата за ратификување на договорот.

 • Свет 20.03.2014 16:54

  Нови американски мерки против Русија

  Вашингтон уште еднаш реагира со нови мерки кои ги најави претседателот Барак Обама, наведувајќи дека врвни руски официјални лица ќе бидат предмет на санкциите, вклучувајќи и други лица, како  и банка која овозможува материјална поддршка на руските политички лидери.

 • Свет 20.03.2014 16:48

  Дали ќе се реши мистеријата со малезискиот „Боинг 777“?!

   Авиони и бродови на Австралија и САД се упатија јужно од  Перт откако  изутрината се појави информација дека преку сателит се забележани два предмета,  за кои се претпоставува дека му припаѓаат на исчезнатиот  авион. Еден од нив бил околу 24 метри.

 • Свет 20.03.2014 15:43

  Ерјавец за јавна расправа за граничниот спор со Хрватска

  Словенечкиот министер за надвореши работи Карл Ерјавец изјави  дека се плаши оти расправата пред Арбитражниот суд во Хаг за граничниот спор меѓу Словенија и Хрватска ќе остане затворена, бидејќи соседната земја засега не одговорила позитивно на предлогот на Љубљана расправата да биде јавна.

 • Свет 20.03.2014 13:29

  Санкции за притисок врз Русија

  САД и ЕУ остануваат на санкциите како метод за притисок врз Русија по анексијата на Крим. Американскиот претседател Обама исклучи каква било можност за испраќање војска во Украина. Наместо тоа, ќе врши притисок врз Москва на дипломатскиот фронт.

 • Свет 20.03.2014 12:55

  Меркел: ЕУ ќе ја казни Русија со економски санкции доколку има потреба

  „Самитот на Европската унија денеска и утре  ќе покаже дека сме подготвени во секое време да ја воведеме третата фаза од мерките, доколку дојде до влошување на ситуацијата", изјави германската канцеларка Ангела Меркел.

 • Свет 20.03.2014 12:15

  Уапсен близок соработник на Дачиќ

  Според пишувањето на српските медиуми член на кабинетот на поранешниот српски премиер Ивица Дачиќ вчера е уапсен во полициска акција во Белград.
   
 • Свет 20.03.2014 12:14

  Обама - Нема каква било воена акција на САД во Украина

  Американскиот претседател Барак Обама отфрли  каква било воена акција на САД во Украина, но вети дека ќе изгради „силен дипломатски фронт“ против Русија.

 • Свет 20.03.2014 10:31

  Притисок врз Москава по дипломатски пат

  САД и ЕУ остануваат на санкциите како метод за притисок врз Русија  по анексијата на Крим. Американскиот претседател Обама исклучи каква било можност за испраќање војска во Украина. Наместо тоа, ќе врши притисок врз Москва на дипломатскиот фронт.

 • Свет 19.03.2014 17:56

  Крим ќе се спои со Русија до 2015-та

  Во Москва уставниот суд пресуди дека припојувањето на полуостровот е во склад со рускиот устав.

Pages