• Свет 13.02.2014 11:00

  Продолжува снежното невреме во САД

  Продолжува снежното невреме во југоисточните делови на САД. Снегот и мразот предизвикаа проблеми во сообраќајот, над 360 илјади домаќинства се без електрична енергија, а во некои делови властите ги предупредија граѓаните да не излегуваат од дома.

 • Свет 13.02.2014 10:20

  Средба Јанукович- Филе во Киев

  Средба на украинскиот претседател Виктор Јанукович со европскиот комесар за проширување Штефан Филе во Киев.

 • Свет 13.02.2014 09:26

  Обама потпиша указ за зголемување на минималната плата

  Работниците во државните претпријатија на САД од 1 јануари 2015 година ќе добиаваат поголема плата. Претседателот Барак Обама им ги зголеми за 25 % минималните плати и побара од Конгресот да го направи истото за сите работници во земјата.
 • Свет 12.02.2014 18:01

  Евтаназија за децата од Белгија

  Со масовно присуство на деца и со гласни негодувања на постарите, во Брисел се одржаа демонстрации против законот за евтаназија на малолетници.

 • Свет 12.02.2014 16:14

  ЕК: САД да го намали влијанието врз организацијата на Интернет

  Европската комисија денеска повика за намалување на влијанието на САД врз организирањето на Интернет, јави ДПА.

 • Свет 12.02.2014 13:24

  Вести од светот

  Новиот владин состав треба да се утврди во рок од 60 дена, а до тогаш, со преодната влада ќе раководи министерот за финансии Мухамед Козадра.

 • Свет 12.02.2014 13:19

  Хаос во Хрватска, поплави му се закануваат на Загреб

  „ Како што може да видите, куќите се поплавени. Главната трафо станица ја браниме уште од пладне. Пожарникарите ја вадат водата којашто достигна височина од половина метар“.изјави, Владимир Бреговиќ, градоначалник на Врбовец

 • Свет 12.02.2014 12:00

  Хондурас суспендира осум свои конзули во САД

  Претседателот Хуан Орландо Хернандез покрена истрага против осум од 10-те конзули на Хондурас во САД поради незаконско издавање лични документи. 
   
 • Свет 12.02.2014 11:42

  И натаму останува да владее Владата на Пламен Орешарски

  Бугарската влада „преживеа уште едно гласање за  недоверба што го предложи опозицијата, која  обвинуваше дека Владата  не успеала да се справи со големиот прилив бегалци и раст на криминалот.

 • Свет 12.02.2014 10:17

  Нов студен бран во САД

  Нов студен бран во САД којшто однесе 6 жртви. Две лица загинале во сообраќајни несреќи предизвикани поради лошите временски услови на патиштата во Мисисипи, а други тројца во Тексас.

Pages