• Свет 04.12.2013 12:08

  Радијацијата во Фукушима на највисоко ниво досега

  Во јапонската нуклеарна централа „Фукушима-1“  концентрацијата на радиоактивни материи во подземните води денеска достигнала највисоко ниво од хаваријата во март 2011 година. Можна причина за тоа е оштетување на пумпите.
 • Свет 03.12.2013 16:12

  Карамбол од 100 возила во Белгија

  Поради густа магла дури три верижни судари во Белгија – се судриле 100 автомобили и камиони, две лица загинаа, а 54 се повредени. На местото на несреќата вработени во итната помош се обидуваат да ги ослободат повредените патници, но маглата го отежнува спасувањето со хеликоптер.

 • Свет 02.12.2013 14:25

  Втор круг локални избори на Косово

  На вториот круг на локалните избори на Косово, најмногу градоначалници во албанските општини ќе имаат владеачката Демократска партијата на Хашим Тачи и опозицискиот Демократскиот сојуз на Косово на Иса Мустафа.

 • Свет 02.12.2013 12:49

  Видео: Како погина Пол Вокер

  Актерот Пол Вокер кој се прослави со улогата во филмот „Брзи и бесни" загина синоќа во сообраќајна несреќа во Калифорнија.

 • Свет 02.12.2013 12:30

  Продолжуваат протестите во Киев

  По синоќешниот масовен проевропски протест во Киев, во текот на којшто се случија неколку судири со полицијата, повредени беа повеќе од 100 лица, вклучувајќи и полицајци и новинари. Изутрината сликата во главниот украински град е помирна.

 • Свет 02.12.2013 11:55

  Во Исланд за секое семејство 24.000 евра

  Исланд беше една од земјите најтешко погодени од економската криза. Oткако успешно се извлече и му кажа „не“ на членството во Eвропската унија, сега наместо банките ќе ги финансира жителите.

 • Свет 02.12.2013 10:56

  Крвави пресметки во Украина

  Демонстрантите во Киев најавуваат продолжување на протестите се додека не изнудат оставка на претседателот Јанукович кој нема намера да го потпише договорот со ЕУ.

 • Свет 30.11.2013 14:32

  Хеликоптер се урна во Глазгов

  Најмалку три лица загинаа во синоќешната несреќа кога полициски хеликоптер се урна врз покривот на популарно кафуле во Глазгов, во кое во моментот имало околу 120 лица.
 • Свет 30.11.2013 11:21

  Црн петок во Америка

  Редици народ чекаат неколку часа пред отворањето на најелитниот шопинг центар во Вашингтон, „Мејсис“. По отворањето на вратите, вистинско стампедо. Сите се борат да доjдат до бесплатните подароци или до колички за купување.

 • Свет 28.11.2013 20:37

Pages