• Свет 07.01.2014 18:28

  Мерки за безбедност во Русија

  По двата самоубиствени напада во Волгоград, денеска во Русија стапија во сила мерки за безбедност без преседан во олимписката историја во пресрет на зимските олимписки игри во Сочи.

 • Свет 07.01.2014 18:26

  Во Турција продолжува чистката

  Во Турција продолжува чистката во полицијата. Во текот на минатата ноќ во Анкара околу 350 полициски службеници се отстранети од функција.

 • Свет 07.01.2014 18:10

  Светот Денеска

  Рускиот патријарх Кирил ги повика верниците за време на божиќната литургија да се стремат кон духовниот развој и да прават добри дела. На литургијата присуствуваше и рускиот премиерот  Дмитриј Медведев заедно со сопругата.

 • Свет 07.01.2014 14:30

  Сочи ги отвори портите за новинарите

  На еден месец до почетокот на Зимските олимписки игри во Сочи, почна да рабори прес – центарот од каде што новинарите ќе ги пренесуваат вестите од олимписките борилишта до сите светски меридијани.

 • Свет 06.01.2014 18:58

  Меркел се повреди при скијање на Алпите

  Додека се очекуваат резултатите од несреќата на поранешниот возач на формула еден Михаел Шумахер, се случи нова несреќа при скијање.

 • Свет 05.01.2014 14:40

  Делови од САД и Канада оковани на -50

  Арктичкиот студ што го окова делот од Мисисипи во САД до Нова Скотија во Канада не попушта – 60 сантиметри снег и неверојатни -50 степени, а чувството на студ дополнително го зголемува ветрот.

 • Свет 05.01.2014 13:55

  Почина Еузебио!

  Додека позитивните мисли на спортските фанови се насочени кон Михаел Шумахер чијашто состојба е непроменета, светот го напушти друга легенда, фудбалскиот „црн пантер“, Еузебио.

 • Свет 05.01.2014 12:40

  29 повредени при слетување на авион во С. Арабија

  Авионот летал од иранскиот град Машхада, а во него се наоѓале 315 патници, изјави портпаролот на цивилната авијациска служба, Халид ал Хајбери.

  Од 29 повредени, 11 се однесени во болница, а на останатите им е дадена помош во медицинскиот центар на аеродромот.

 • Свет 04.01.2014 13:25

  Албанија годишно потпишува по 760 барања за откажување на државјанство

  Се зголемува бројот на албански државјани, кои се откажуваат од своето, со цел да добијат државјанство главно на некоја од земјите членки на ЕУ, јави дописникот на МИА од Тирана.

 • Свет 03.01.2014 16:41

  Девет - годишно момче од Кина постави нов рекорд во местење на „Рубикова коцка“

  Девет годишно момче од северо-источна Кина постави нов, светски рекорд во местење на „Рубикова коцка“ во неговата категорија.

Pages