• Свет 10.03.2014 09:10

  Сеуште нема трага од исчезнатиот малезиски авион

  Се уште трае потрагата по малезискиот Боинг кој мистериозно исчезна пред речиси три дена на релација од Куала Лумпур кон Пекинг, додека на него имало 239 луѓе. Медиумите со различни информации што се случило за време на летот.
   
 • Свет 09.03.2014 15:15

  Обама гарантира безбедност и подршка на демократијата

  Американските вооружени сили се подготвени да ги поддржат своите сојузници во Европа, вклучувајќи ја и Украина доколку ескалира кризата во земјата, изјави началникот на американскта здружена команда Генерал Мартин Демпси, додавајќи дека американската дипломатиј

 • Свет 09.03.2014 14:16

  Бомбаш-самоубиец однесе над 30 животи со себе

  Напаѓачот со возилото полно ексползив, стигнал до главниот контролен пункт во градот каде што живее мнозинско шиитско население и ја активирал бомбата.Во експлозијата која урнала дел од зградата, биле уништени и 50-тина возила..

 • Свет 09.03.2014 14:10

  „Демократски“ избори во Северна кореја

  Севернокорејскиот лидер се кандидира за пратеничко место од 111-от избирачки реон во Пјонгјанг каде што мнозинството гласачи се војници. На гласачките ливчиња се наоѓа само една политичка сила, работничката партија.

 • Свет 09.03.2014 12:54
 • Свет 08.03.2014 18:49

  Битка за бидермаерот на напредњаците

  Во Србија веќе се отпечатени гласачките ливчиња. Анкетите на Нина медија, Фактор плус и на Цесид се идентични. Напредњаците на Вучиќ ќе освојат 42 отсто од гласовите.

 • Свет 08.03.2014 17:26

  Вести од светот

  Денешниот марш против сиромаштијата е еден од серијата антивладини протести со кои се соочува претседателот Николас Мадуро. Организатор на протесниот марш е опозицискиот лидер Каприлес, а бидејќи се совпаѓа со денот на жената се вклучија и невработените мајки.

 • Свет 08.03.2014 14:08

  Обама и Меркел со заеднички став: Русија да се повлече од Крим

  Група вооружени луѓе ја зазеле украинската база за противракетна одбрана во Севастопол. Се претпоставува дека се руси. Во меѓувреме, германската канцеларка Ангела Меркел и американскиот претседател Барак Обама телефонски разговараа за ситуацијата во Украина.

 • Свет 08.03.2014 14:01

  Саркози бил прислушкуван

  Француските истражни органи ги прислушувале личните телефони на екс претседателот Никола Саркози, неговиот адвокат и поранешните министри Геан и Ортефо во рамките на истрагата за недозволено финансирање на предизборната кампања за претседателските избори во 200

 • Свет 08.03.2014 13:39

  „Биткоин“ - виртуелна валута

  64 годишниот американец ги демантира ваквите гласини, а фото репортерите буквално го гонат низ Лос анџелес.

Pages