• Свет 05.01.2014 14:40

  Делови од САД и Канада оковани на -50

  Арктичкиот студ што го окова делот од Мисисипи во САД до Нова Скотија во Канада не попушта – 60 сантиметри снег и неверојатни -50 степени, а чувството на студ дополнително го зголемува ветрот.

 • Свет 05.01.2014 13:55

  Почина Еузебио!

  Додека позитивните мисли на спортските фанови се насочени кон Михаел Шумахер чијашто состојба е непроменета, светот го напушти друга легенда, фудбалскиот „црн пантер“, Еузебио.

 • Свет 05.01.2014 12:40

  29 повредени при слетување на авион во С. Арабија

  Авионот летал од иранскиот град Машхада, а во него се наоѓале 315 патници, изјави портпаролот на цивилната авијациска служба, Халид ал Хајбери.

  Од 29 повредени, 11 се однесени во болница, а на останатите им е дадена помош во медицинскиот центар на аеродромот.

 • Свет 04.01.2014 13:25

  Албанија годишно потпишува по 760 барања за откажување на државјанство

  Се зголемува бројот на албански државјани, кои се откажуваат од своето, со цел да добијат државјанство главно на некоја од земјите членки на ЕУ, јави дописникот на МИА од Тирана.

 • Свет 03.01.2014 16:41

  Девет - годишно момче од Кина постави нов рекорд во местење на „Рубикова коцка“

  Девет годишно момче од северо-источна Кина постави нов, светски рекорд во местење на „Рубикова коцка“ во неговата категорија.

 • Свет 03.01.2014 14:21

  Нов бран бегалци кон ЕУ

  Во близина на островот Лампедуза,  италијанската морнарица и крајбрежната стража спасија повеќе од илјада емигранти  во последните 24 часа.

  Бегалците биле во 4 пренатрупани бродови  и се  воглавно од Египет, Тунис и Пакистан.

 • Свет 03.01.2014 10:25

  100 милиони Американци заглавени во снежна бура

  Уште едно силно снежно невреме ги погоди североистокот на САД и Канада, уште неотстранети последиците од предновогодишното. Силните снежни врнежи што се движеа од средниот исток во градот Боксфорд во Масачусетс натрупаа рекордни 53 сантиметри.

 • Свет 02.01.2014 14:12

  Заврши одисејата на Шокалски

  По деветдневното заробеништво во антарктичкиот мраз, спасени се сите патници  од рускиот брод „Академик Шокалски“.

 • Свет 02.01.2014 12:22

  Почна спасувачката мисија

  Почна евакуацијата на патниците на рускиот брод „Академик Шокалскиј“. По деветдневното заробеништво во антарктичкиот мраз, кинескиот хеликоптер успеа да дојде до бродот.

  ,,Еве го хеликоптерот што ќе не одведе дома,,

  ,,Ви благодарам на сите,,

 • Свет 02.01.2014 12:19

  Земјата се вжештува

  До крајот на векот , планетата Земја ќе биде потопла за четири степени Целзиусови ако не се интервенира – стои во најновото истражување за климатските промени.

Pages