• Свет 26.12.2013 16:53

  Корупциски скандал во Турција

  Турскиот премиер Тајп Ердоган  објави во средата голема реконструкција на владата откако тројца  негови членови од кабинетот поднесоа оставки ,   поради најголемиот корупциски скандал во  неговото  11  годишното владеење.

 • Свет 25.12.2013 14:08

  Божик во вселената

  Божик на Меѓународната вселенска станица мина во работна атмосфера за двајца американски астронаути.  400 километри над земјата, светот љубопитно гледаше како го поправаат системот за разладување.

 • Свет 25.12.2013 12:43

  Двојно повеќе сини шлемови во Јужен Судан

  Советот за безбедност на Обединетите нации одобри речиси двојно зголемување на бројот на мировници во Јужен Судан. Загинатите во изминативе денови се бројат во илјади, а не во стотици како што се мислеше претходно.

 • Свет 25.12.2013 12:27

  Божик во Вашингтон

  Со Божикни песни, литургии во црквите, читање од Светото Писмо, синоќа почна прославата на Божик во Соединетите Американски држави. Над 90 проценти од Американците коишто се христијани го слават Христовото Раѓање-Божик  со своите семејства.

 • Свет 24.12.2013 21:55

  Етнички злосторства во Јужен Судан

  Нови докази за етнички убиства за време на минатонеделните масакри во Јужен Судан, предизвикани од борбите за власт меѓу претседателот Кир од племето Динка и неговиот поранешен заменик Мачар од племето Нуер. Во масовна гробница во Бентиу се најдени 75 тела, најверојатно на Динка.

 • Свет 24.12.2013 13:19

  Жртви во невремето во Белика Британија и во Франција

  Силното невреме што погоди одредени делови во Франција и во Велика Британија зеде 2 жртви, а едно лице се води како исчезнато. Силниот ветер и поројните дождови им ги отежнуваат патувањата на многу луѓе во пресрет на празниците.

 • Свет 24.12.2013 11:59

  10 жртви при превртување на брод во Измир

  10 лица загинаа откако се преврте брод во пристаниште во турскиот град Измир. Осуммина од загинатите биле дел од воен екипаж, а двајцата останати биле цивили. Во инцидентот се повредени уште 17 лица. Бродот во моментот кога се спуштал во водата се навалил на едната страна и се превртел.

 • Свет 23.12.2013 23:20

  Инцидент на вагон полн со нуклеарен отпад

  Вагон од товарен воз со нуклеарен отпад, искочил од шините на станицата Дранси, 3км североисточно од Париз.Градоначалникот на местото изјавил дека истекување на радиоактивен материјал, но инцидентот го оценил како неприфатлив.

 • Свет 23.12.2013 17:57

  Пoчна празничната новогодишна треска во светот

  Во целиот свет  во тек се подготовките за божикните и новогодишните празници. И покрај глобалната економска криза, сепак луѓето купуваат подароци за да ги развеселат најблиските  со желба животот во новото лето да им биде среќно.

 • Свет 23.12.2013 14:11

  Ледена бура го затемни Торонто

  Повеќе од 250 илјади жители останаа без струја во Торонто, Канада, по ледената  бура која  ги мрзне електричните кабли.  Дрвјата од ниските температури и силниот ветер се уриваат како кули од карти блокирајќи ги патиштата, велат очевидците.

Pages