• Свет 27.12.2013 10:11

  10 министри сменети во Турција

  Турскиот премиер Ердоган смени 10 министри од својот кабинет како последица на големиот корупциски скандал што ја потресе земјата, и поради кој тројца министри си поднесоа оставки.

 • Свет 26.12.2013 17:15

  Во Украина протести поради бруталниот напад врз новинарката Чорновол

  Стотици Украинци излегоа на протести пред Министерството за внатрешни работи во Киев за да бараат оставка од министерот за внатрешни работи Виталиј Зaхаренко.

 • Свет 26.12.2013 17:14

  Русите велат Јасер Арафат умрел од природна смрт

  Палестинскиот лидер Јасер Арафат умрел од природна смрт,  и повторен преглед на неговите посмртни оостатоци  не е потребен , изјави челникот на  руската  Сојузна  медицинска    биолошка агенција  ФМБА Владимир Ујба  додавјки  дека со ова се согласуваат  француските и  швајцарските експерти.

 • Свет 26.12.2013 16:53

  Корупциски скандал во Турција

  Турскиот премиер Тајп Ердоган  објави во средата голема реконструкција на владата откако тројца  негови членови од кабинетот поднесоа оставки ,   поради најголемиот корупциски скандал во  неговото  11  годишното владеење.

 • Свет 25.12.2013 14:08

  Божик во вселената

  Божик на Меѓународната вселенска станица мина во работна атмосфера за двајца американски астронаути.  400 километри над земјата, светот љубопитно гледаше како го поправаат системот за разладување.

 • Свет 25.12.2013 12:43

  Двојно повеќе сини шлемови во Јужен Судан

  Советот за безбедност на Обединетите нации одобри речиси двојно зголемување на бројот на мировници во Јужен Судан. Загинатите во изминативе денови се бројат во илјади, а не во стотици како што се мислеше претходно.

 • Свет 25.12.2013 12:27

  Божик во Вашингтон

  Со Божикни песни, литургии во црквите, читање од Светото Писмо, синоќа почна прославата на Божик во Соединетите Американски држави. Над 90 проценти од Американците коишто се христијани го слават Христовото Раѓање-Божик  со своите семејства.

 • Свет 24.12.2013 21:55

  Етнички злосторства во Јужен Судан

  Нови докази за етнички убиства за време на минатонеделните масакри во Јужен Судан, предизвикани од борбите за власт меѓу претседателот Кир од племето Динка и неговиот поранешен заменик Мачар од племето Нуер. Во масовна гробница во Бентиу се најдени 75 тела, најверојатно на Динка.

 • Свет 24.12.2013 13:19

  Жртви во невремето во Белика Британија и во Франција

  Силното невреме што погоди одредени делови во Франција и во Велика Британија зеде 2 жртви, а едно лице се води како исчезнато. Силниот ветер и поројните дождови им ги отежнуваат патувањата на многу луѓе во пресрет на празниците.

 • Свет 24.12.2013 11:59

  10 жртви при превртување на брод во Измир

  10 лица загинаа откако се преврте брод во пристаниште во турскиот град Измир. Осуммина од загинатите биле дел од воен екипаж, а двајцата останати биле цивили. Во инцидентот се повредени уште 17 лица. Бродот во моментот кога се спуштал во водата се навалил на едната страна и се превртел.

Pages