• Свет 14.02.2014 10:33

  САД и Јaпонија парализирани од снег

  Снежното невреме го парализира источниот дел на САД и досега однесе дваесет жртви. Поголем дел од населението е без електрична енергија, откажани се над 6.000 лета, а патничкиот сообраќај е целосно блокиран.

 • Свет 14.02.2014 09:31

  Нов земјотрес во Кефалонија

  Нов земјотрес со интензитет од 4,7 степени според Рихтеровата скала го погоди рано изутринава грчкиот остров Кефалонија.
   
  Епицентарот на земјотресот се наоѓал на десет километри западно од гратчето Аргостоли.
   
 • Свет 14.02.2014 09:00

  Свети Валентин- бизнис во САД

  Над 95 милиони црвени рози се увезоа за Свети Валентин од Колумбија и Еквадор, најголемите снабдувачи со цвеќе во Америка.

 • Свет 13.02.2014 17:49

  „Њујорк Тајмс“:Побегнатите од ирачките затвори стануваат радикали

  Затворениците се почесто бегаат од ирачките затвори по повлекувањето на американските војски од Ирак во 2011 година. И вооружените групи, пред се Исламска држава во Ирак и Левант, ги примаат избеганите затвореници и искусни борци.

 • Свет 13.02.2014 17:42

  Пакети со експлозив во шест регрутни центри во Велика Британија

  Британската антитерористичка полиција денеска соопшти дека во најмалку шест воени регрутни центри во југоисточниот дел на земјата вчера добиле сомнителни пакети, а досега е утврдено дека два имале експлозив.

 • Свет 13.02.2014 16:34

  „Маска“ - „сајбер“ шпионажа

  Лабораторијата „Касперски“ откри мрежа за кибер шпионажа наречена „Маска“, која дејствувала седум години и нанела голема штета во триесетина држави , на неколку континенти.

 • Свет 13.02.2014 15:31

  ЕК блокираше 192 милиони евра помош на Бугарија

  Поради сомнителни тендери и манипулации со средства на Европската унија, Европската комисија повторно замрзна фондови за Бугарија.

 • Свет 13.02.2014 15:21

  И во Словенија, партиите спорат околу лустрацијата

  Словенечките политички партии спорат поради архивите за жртвите на тајната полиција од периодот на Југославија. Демократската партија на Словенија бара втор референдум за пристап до архивите.

 • Свет 13.02.2014 14:09

  Строги мерки за азилантите во Баварија

  Министерот за внатрешни работи на Баварија,  Јоахим Херман, од сојузната Влада во Берлин побара да преземе мерки за ограничување на бројот на азиланти од земјите на поранешна Југославија и од Албанија.

 • Свет 13.02.2014 13:13

  Невработеноста во Грција урна нов рекорд

  Стапката на невработеност во Грција достигна нов рекорд – во ноември се регистрирани 28 проценти невработени, покажуваат статистичките податоци. Еден месец претходно невработеноста била 27,7%. Од младите до 25 години невработени се дури 61,4%.

Pages