• Свет 15.02.2014 14:22

  Тепачка и скршен нос во турскиот парламент

  Владата според реформите ќе го контролира Врховното тело на Судии и Обвинители, кое ќе биде во надлежност на министерството за правда. Законските измени беа дебатирани целата измината ноќ во парламентот, со многу жолчни расправии, тепачки и турканици.

 • Свет 15.02.2014 12:21

  Бан Ки Мун: Меѓународната заедница да го запре крвопролевањето во ЦАР

  Бан предупреди дека делови на ЦАР во кои никогаш немало судири сега се вовлечени во судир и оти цели муслимански заедници избегале, и оти се работи „егзодус од историски размери“.

 • Свет 14.02.2014 18:49

  Македонците без пратеник во српското собрание!

  Македонската заедница во Србија извесно е дека ќе го загубат и тоа малку политичко влијание во законодавниот дом.

 • Свет 14.02.2014 17:42

  Вести од светот

  „Иако мора да заминам оттука, се чувствувам мирно бидејќи има возило што ќе ме однесе до бараките. Порано немавме каде да одиме, па самиот морав да се снаоѓам. Сега сум мирен“. Тврди еден граѓанин.

 • Свет 14.02.2014 15:37

  Путин: Економското зближување на ЕУ и Украина е добредојдено

  Тоа го изјави извор од делегацијата на Штајнамер, кој е во посета на Русија. Германскиот министер ќе се сретне и со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

 • Свет 14.02.2014 14:46

  Италија одново без премиер

  Енрико Лета, италијанскиот премиер поднесе оставка по барање на неговата Демократска Партија којашто повика на составување нова администрација.

 • Свет 14.02.2014 10:43

  Средба Лавров-Штајнмаер. Украина во фокусот!

  Средба на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров со шефот на германската дипломатија, Франк-Валтер Штајнмаер, денеска во Москва. Состојбата во Украина во центарот на разговорите.

 • Свет 14.02.2014 10:33

  САД и Јaпонија парализирани од снег

  Снежното невреме го парализира источниот дел на САД и досега однесе дваесет жртви. Поголем дел од населението е без електрична енергија, откажани се над 6.000 лета, а патничкиот сообраќај е целосно блокиран.

 • Свет 14.02.2014 09:31

  Нов земјотрес во Кефалонија

  Нов земјотрес со интензитет од 4,7 степени според Рихтеровата скала го погоди рано изутринава грчкиот остров Кефалонија.
   
  Епицентарот на земјотресот се наоѓал на десет километри западно од гратчето Аргостоли.
   
 • Свет 14.02.2014 09:00

  Свети Валентин- бизнис во САД

  Над 95 милиони црвени рози се увезоа за Свети Валентин од Колумбија и Еквадор, најголемите снабдувачи со цвеќе во Америка.

Pages