• Свет 27.02.2014 13:40

  Северна Кореа лансираше 4 ракети

  Северна Кореја денеска од нејзиното источно крајбрежје кон морето истрела четири ракети со краток дострел, изјави портпаролот на јужнокорејското Министерство за одбрана, без да прецизира целите на ракетите. 

 • Свет 27.02.2014 13:03

  Камерон се обидува да ја убеди Меркел за менување на договрите на ЕУ

  Британскиот премиер Дејвид Камерон се обидува да ja убеди германската канцеларка Ангела Меркел за потребата од менување на договорите на ЕУ, што би и овозможило на Велика Британија да се избори за враќање на дел од овластувањата што му ги има пренесено на Брисел јавуваат британските медиуми.

 • Свет 27.02.2014 11:15

  Бугарите решиле да раскрстат со „фабриката“ за издавање пасоши за странци

  Минситерството за правда на Бугарија повеќе од една година ги проверува процедурите врз основа на кои биле издавани илјадници бугарски пасоши на странски државјани и реши строго да ги применува одредбите од Законот за бугарско државјанство.јавуваат бугарските медиуми.

 • Свет 27.02.2014 11:13

  Демократската партија ја напушти кипарската Влада

  Владата ја напуштаат министрите за одбрана, за енергетика, индустрија, трговија и туризам, за култура и за образование.

 • Свет 27.02.2014 11:01

  Вооружени луѓе заземаа владините згради на Крим

  Групата не носи препознатливи симболи за да биде идентификувана и уште не ги изнела своите барања.

 • Свет 27.02.2014 10:54

  ЕУ со двојни стандарди за малцинските права

  Ниту една држава не е совршена при почитувањето на човековите права, истакна Специјалниот претставник на Европската Унија за човекови права Ставрос Ламбринидис во Вашингтон, индиректно посочувајќи дека и во Грција совршено не се почитуваат човековите права.

 • Свет 27.02.2014 09:58

  Русија ќе ги штити своите сонародници во Крим

  Руското Министерство за надворешни работи на меѓународната сцена ќе продолжи да ги брани правата на своите сонародници и силно и бескомпромисно ќе реагира кога тие ќе бидат прекршени, се наведува на Твитер налогот на Министерството.

 • Свет 26.02.2014 17:23

  Од Киев судирите се префрлија на Крим

  На Крим падна првата жртва во судирите меѓу приврзаниците и противниците на новата украинска власт. Пред зградата на Врховниот совет во Симферопол одекнала и експлозија. Само еден полициски кордон не успеа да ги подели два ривалски протеста.

 • Свет 26.02.2014 16:45

  Демонстрации во Турција

  Масовни демонстрации во Турција, по објавувањето на прислушуваниот телефонски разговор на премиерот  Ердоган со неговиот син во којшто се зборувало за извлекување поголема сума пари од нивната куќа.. Ердоган ги негира обвинувањата.

 • Свет 26.02.2014 15:20

  Венизелос си се пофали за Балканската турнеја

  Венизелос, како што јави МИА од Атина, во извештајот за престојот во Македонија опфатил се што се случуваше во изминатиот период, од заклучоците на Европскиот совет до политичкиот договор од 1 март 2013 .

Pages