• Свет 26.02.2014 17:23

  Од Киев судирите се префрлија на Крим

  На Крим падна првата жртва во судирите меѓу приврзаниците и противниците на новата украинска власт. Пред зградата на Врховниот совет во Симферопол одекнала и експлозија. Само еден полициски кордон не успеа да ги подели два ривалски протеста.

 • Свет 26.02.2014 16:45

  Демонстрации во Турција

  Масовни демонстрации во Турција, по објавувањето на прислушуваниот телефонски разговор на премиерот  Ердоган со неговиот син во којшто се зборувало за извлекување поголема сума пари од нивната куќа.. Ердоган ги негира обвинувањата.

 • Свет 26.02.2014 15:20

  Венизелос си се пофали за Балканската турнеја

  Венизелос, како што јави МИА од Атина, во извештајот за престојот во Македонија опфатил се што се случуваше во изминатиот период, од заклучоците на Европскиот совет до политичкиот договор од 1 март 2013 .

 • Свет 26.02.2014 14:43

  Воена вежба: руската војска во состојба на готовност

  Во екот на кризата со Украина, шефот на Кремљ Владимир Путин наредил проверка на борбената готовност на руската армија стационирана во западниот дел од земјата, кон соседната кризна држава.

 • Свет 26.02.2014 14:31
 • Свет 26.02.2014 13:39

  Вашингтон го поддржува членството на Црна Гора во НАТО

  Вашингтон целосно го поддржува членството на Црна Гора во НАТО, охрабрувајќи ја да продолжи со напредокот во областите на судството и одбраната, како и во јакнење на поддршката од граѓаните за влез во Алијансата.

 • Свет 26.02.2014 12:05

  Давутоглу: Војната во Сирија е закана за сите земји

  Војната во Сирија во моментов претставува закана за сите земји, бидејќи на Владата на сирискиот претседател Башар ал Асад и е дозволено да продолжи да извршува „злосторства“, додека џихадисти од целиот свет доаѓаат во земјата за да се борат против неа, изјавил турскиот министер за надворешни рабо

 • Свет 26.02.2014 11:41

  Украина: Демонстрантите ќе предложат нова влада

  Привремениот министер за внатрешни работи Арсен Аваков наредил да се распушти специјалната единица Беркут, која беше обвинета за преголема употреба на сила при растерување на демонстрантите.  Во меѓувреме тензијата од Киев се прелева во Крим.

 • Свет 26.02.2014 11:36

  Легализација на марихуаната во Србија во медицински цели

  Во Србија илјадници граѓани потпишаа петиции за легализација на марихуаната во медицински цели.Српската министерка за здравство Славица Ѓукиќ-Дејановиќ изјави дека легализацијата на марихуаната во медицински цели не значи легализација на дрога, туку можност експертите со веродостојни методи да од

 • Свет 26.02.2014 11:27

  Украина сака да го прати Јанукович во Хаг

  Украинскиот парламент усвои резолуција со која бара досегашниот претседател на државата поради тешките злосторства да одговара пред судот во Хаг. Изборот на нов премиер е одложен за в четврток.

Pages