• Свет 04.02.2014 15:53

  Вујановиќ очекува Црна Гора да добие покана за членство во НАТО!

  Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ очекува на самитот на НАТО во септември во Велика Британија Црна Гора да добие покана за членство.
 • Свет 04.02.2014 15:47

  Шаховскиот првак Каспаров побарал хрватско државјанство!

  Поранешниот светски шаховски првак Гари Каспаров поднесол барање за хрватско државјанство. Барањето на 50-годишниот Русин, најверојатно, ќе биде прифатено, соопштуваат хрватските медиуми.
   
 • Свет 04.02.2014 12:35

  Грција и Бугарија со вето за Филе

  Бриселскиот неделник „Нова Европа“ објавува дека по Грција, и Бугарија ќе биде земјата што сигурно ќе стави вето на кандидатурата на Штефан Филе за наследник на Кетрин Ештон на позицијата, изјави претставник на ЕУ за безбедносна и надворешна политика.
 • Свет 04.02.2014 12:13

  Невреме во Словенија и САД

  Алармантна состојба во Словенија. Продолжува снежното невреме.
 • Свет 04.02.2014 10:03

  Нов студен бран во САД

  Две лица загинаа во новиот студен бран што ги погоди источните делови на САД, поради што се затворени училиштата и илјадниците летови се откажани.

  Според податоците на американската национална служба, снежната покривка во Филаделфија и Њујорк би можела да достигне 20 сантиметри.

 • Свет 04.02.2014 09:18

  Јанукович нема да користи сила против демонстрантите

  Украинскиот претседател Виктор Јанукович нема да користи сила против демонстрантите и е подготвен да одржи предвремени избори, ако не се најде мирно решение за кризата.

 • Свет 03.02.2014 19:35

  Закана за безбедноста во Москва

  Само три дена пред зимската Олимпијада во Сочи, уште една закана по безбедноста. Заложничка драма во московско училиште со смртоносни последици за еден наставник и полицаец.

 • Свет 03.02.2014 18:11

  Шеријатскиот закон предизвикува егзодус

  Откако во  сирискиот град Рака, што се  наоѓа во централниот дел на земјата, исламистите го зазедоа градот, христијанското население е во шок.

 • Свет 03.02.2014 15:24

  Абас: НАТО силите во идната палестинска држава

  Палестинскиот лидер Махмуд Абас во интервју за „Њујорк тајмс“ сугерираше на приуство на НАТО силите во идната палестинска држава, за што го известил и американскиот државен скеретар, Џон Кери.Абас рече дека израелската војска треба постепено да се повлече од еврејските населби од окупираниот Запа

 • Свет 03.02.2014 14:16

  Белград и Приштина подготвени за продолжување на дијалогот

  Премиерите на Србија и на Косово Ивица Дачиќ и Хашим Тачи изразиле подготвеност да продолжат со дијалогот за нормализирање на односите и да понудат на српскиот и на албанскиот народ мир и просперитет.

Pages