• Свет 26.11.2013 11:12

  Услов до Грција: Договор со „тројката“, па претседавање со ЕУ

  Меѓународните доверители ја условија Грција со прифаќање на договорот за санација на кризата пред преземањето на претседавањето на 1-ви јануари наредната година.

 • Свет 26.11.2013 10:39

  САД се закани-Карзаи не попушта

  Американскиот претседател Обама коментирајќи ги критиките за новиот договор за нукеларната програма за Иран изјави дека била донесена вистинската одлука за зачувување на безбедноста на земјата.Според него, доколку договорот се имплементира ќе им обезбеди шанса на Вашингтон и Техеран да ја надмина

 • Свет 25.11.2013 13:38

  Договорот со Иран ја намали цената на нафтата

  Паднаа цените на нафтата на светските берзи по спогодбата за иранската нуклеарна програма со која меѓу другото беше договорено олеснување на санкциите кон Иран во однос извозот на сурофа нафта.

 • Свет 25.11.2013 13:32

  Украина се подалеку од ЕУ?

  И вториот ден протестите низ Украина не минаа без инциденти. Револтираните демонстранти кои протестираат против владиното непотпишување  на Спогодбата за асоцијација со ЕУ, се судрија со полицијата.

 • Свет 25.11.2013 10:18

  Договорот со ЕУ ја ,,подели“ Украина

  Мобилниот телефон на германската канцеларка Aнгела Mеркел не бил прислушкуван само од американските тајни служби, туку и од Русија, Кина, Северна Кореја и од Велика Британија..

 • Свет 22.11.2013 16:41

  Србија се задолжи за милијарда долари

  За да го покрие планираниот буџетски  дефицит во оваа  и во наредната фискална  година  Србија емитуваше евро обврзница во вредност  од   милијарда американски долари .Инвеститорите оствариле принос од 6,125 % ,а рокот на достасување е 5 години,односно 2018-та

 • Свет 22.11.2013 13:19

  Бројот на жртви во Рига,Латвија се искачи на 33 лица

  Изутрината продолжи потрагата по евентуалните преживеани во несреќата во Рига,Латвија, кога се урна покрив врз главите на посетителите во преполниот супермаркет. Бројот на жртви се искачи на 33 лица, меѓу кои има и тројца пожарникари.

 • Свет 22.11.2013 13:04

  Лондон засрамен од британската верзија на Фрицл

  „Обична куќа во обична улица“ во срцето на Лондон е сцената на психичката и физичката суровост и ропство што ги трпеле три жени цели 30 години. Градот е засрамен од својот случај Јозеф Фрицл.

 • Свет 22.11.2013 10:47

  Трагедија во Латвија

  Покрив на трговски центар усмрти најмалку 12 лица

 • Свет 21.11.2013 20:26

  Годишнина од дејтонскиот договор за БиХ

  Со  Договорот којшто  е парафиран во американската  воена база  Рајт  Петерсон, а потпишан од страна  на Туѓман Милошевик и од Изетбеговиќ  во Париз ,  трите соседни држави се  обврзаа дека ке ги регулираат мегусебните односи според повелбата на Светската организација 

Pages