• Свет 21.11.2013 14:30

  Нов остров во Јапонија

  Остров со пречник од двесте метри се појавил на 20 ноември речиси илјада километри јужно од Токио, по ерупција на вулкан на ненаселениот остров Нишиношима, во област на славниот, сеизмички многу активен, „огнен прстенПрвите знаци на вулканската ерупција биле забележани уште во вторникот, на 19 но

 • Свет 21.11.2013 14:26

  Половина век без решение на атентатот на Кенеди

  50 години од атентатот кој целосно го промени текот на светските случувања. Американскиот претседател Цон Ф.Кенеди беше убиен во 1963-та година во Далас, Тексас.. Hеговата смрт и денес се поврзува со многу контроверзи, иако убиецот Ли Харви Освалд беше уапсен по неколку дена.

 • Свет 21.11.2013 13:10

  Совладан потенцијален атентатор врз Ердоган

  Во Анкара безбедносните чувари совладале лице кое носело експлозив и се обидело да влезе во зградата на премиерот Реџеп Таип Ердоган во турската престолнина. Тој бил онеспособен од персоналот, по што бомбашки тим ја деактивирал бомбата која била пронајдена кај него.

 • Свет 21.11.2013 12:31

  Откажани сите комерцијални летови од Загребскиот аеродром

  Сите летови од аеродромот во Загреб се откажани , поради штрајкот на четирите синдикати што започна во 10 часот.Прекинот на воздушниот сообраќај ќе трае до петок на полноќ, но од вторник се најавува почеток на втората фаза која ќе трае три дена .

 • Свет 21.11.2013 09:19

  Ја знае ли ЕУ цената на непроширувањето

  Ховит го дели ставот на Комисијата дека со отворањето на поглавјата 23 и 24 за правда, демократија и човековите права ќе се зголеми напредокот по многу прашања.

 • Свет 21.11.2013 09:14

  Усвоен европскиот буџет тежок 960 милијарди евра

  Европарламентарците дадоа благослов за трошење на парите  за период од 2014  до 2020-та година. Вкупната пресметка на буџетот ќе изнесува 960 милијарди евра за оврските и 908 милијарди евра за наплатување според цените од 2011  година.

 • Свет 20.11.2013 15:03

  Златни прачки пронајдени на аеродром во Индија

  24 златни прачки во вредност од 1,1 милиони долари се откриени во тоалет на комерцијален авион во источна Индија.

  Златото го пронашла службата за чистење, во две торби на аеродромот во Калкута, кажуваат официјалните власти.

 • Свет 20.11.2013 11:49

  Се урна трговски центар во изградбаво Јужна Африка

  Неправилностите при изградбата на трговски центар во Јужна Африка предизвика смрт на две лица , а затрупа 40-тмина. Триесет лица се хоспитализирани во градската болница во Дурбан и се во критична состојба.

 • Свет 20.11.2013 09:39

  Хаос во Либан

  Во две експлозии чијашто цел била иранската амбасада  во либанската престолнина  Бејрут  денеска загинаа  најмалку 32 лица, 146 се ранети ,а мегу загинатите  е  и  аташето  за култура на иранската амбасада .

 • Свет 20.11.2013 09:31

  Сардинија под вода – 17 луѓе се удавија

   Циклонот Клеопатра ја погоди Сардинија.

Pages