• Свет 17.12.2013 13:28

  Јанукович во Москва – Украина врие

  Украинската опозиција ја блокираше сесијата на Врховната Рада на која требаше да се гласа за доверба на владата.

 • Свет 17.12.2013 13:16

  Освојување на Лондон

  Викинзите доаѓаат во Лондон, но за разлика од пред еден милениум, не  освојуваат, туку имаат пријателски намери.

 • Свет 16.12.2013 11:05
 • Свет 15.12.2013 18:58

  Погребан Мандела

  Првиот црн претседател на Јужна Африка и легендарен борец против апартхејдот, Нелсон Мандела, кој почина на 5 декември на 96-годишна возраст, е погребан денеска во своето родно село Куну
   
 • Свет 13.12.2013 11:17

  Јапонскиот самурајски Замок Осака во 3-Д

  Високата 3-Д технологија ги разлеа боите и ги оживеа сликите врз  фасадата на познатиот Осака замок кој датира од 16-иот век. Шоуто за посетителите ќе биде отворено в сабота и ќе трае до средината на февруари. Секоја 3-Д проекција ќе трае по 9 минути.

 • Свет 13.12.2013 11:11

  Егзекутиран тетинот на севернокорејскиот лидер

  Џанг Сонг Тек- 67 годишниот тетин и политички ментор на комунистичкиот севернокорејски лидер Ким Јонг-Ун, кој се сметаше за сива еминенција и втор човек според моќта во Северна Кореја, е погубен откако специјалниот воен суд утврдил дека е виновен за предавство и го осудил на смрт.

 • Свет 13.12.2013 11:00

  Анонимна дојава за поставена бомба во албанската Влада

  Албанската полиција претпладнево ги евакуираше вработените и присутните во заградата на Владата на Албанија, поради добиена анонимна закана за поставена бомба во објектот.
   
 • Свет 12.12.2013 22:04

  Украина и ЕУ се договорија?!

  Украина и ЕУ се договорија да подготват план за применување наспогодбата за трговија и асоцијација, изјави еврокомесарот Штефан Фуле. Преговорите ќе се водат без учество на Русија, додаде тој.

 • Свет 12.12.2013 16:28

  Мадрид не дозволува отцепување на Каталонија

  По најавата за одржување  референдум за независност на Каталонија на 9-ти ноември наредната година, од шпанската влада пристигна експресна реакција.

 • Свет 12.12.2013 14:23

  Јанукович и ветил на Ештон потпишување на доготовот

  Илјадници демонстранти и натаму се на Плоштадот на независноста во Киев, цврсто решени да издржат додека не се исполни барањето за потпишување на договорот за асоцијација со Европската унија. По изминатата бурна ноќ, изутрината состојбата е релативно мирна.

Pages