• Свет 03.01.2018 12:32

  Иран: Масовни протести за поддршка на власта

  Десетици илјади Иранци, кои ги поддржуват врховниот верски водач, ајатолахот Хамнеи и претседателот Хасан Рохани, се собираа на демонстрации во најголемите градови Ахваз, Арак, Илам.

 • Свет 03.01.2018 10:34

  Трамп: Моето копче е поголемо и функционира

  САД имаат многу поголемо и помоќно нуклеарно вооружување и функционира. Американскиот претседател со провокативна порака на Твитер одговори откако лидерот на Северна Кореја рече дека копчето за лансирање на нуклеарна бомба е на неговата маса во секое време.

 • Свет 02.01.2018 15:18

  Полска: Не за нови мигранти

  Полска нема да прифати нови мигранти и ова е наша суверена одлука- потврди полскиот премиер Матеуш Моравјецки во своето новогодишно интервју.

 • Свет 02.01.2018 14:27

  Во протестите во Иран загинаа десетици луѓе, стотици се уапсени

  Протестите во Иран кои почнаа како движење против политиката на поскапување на основните животни производи, нагло прераснаа во масовни и насилни демонстрации кои веќе зедоа десетици човечки жртви.  Американскиот претседател Доналд Трамп својата прва порака на Твитер годинава ја посвети на состојб

 • Свет 02.01.2018 12:09

  Калифорнија ја легализираше рекреативната употреба на канабисот

  На новогодишната ноќ, Калифорнија стана најголемата сојузна држава во САД, која легализираше рекреативна употреба на канабисот. Историската одлука беше изгласана 20 години по легализирањето на медицинската марихуана.

 • Свет 02.01.2018 10:56

  Јапонски професор направи сопствена робот- копија

  Роботите се иднината на опшеството. Програмирани роботи можат да ги заменат луѓето при работа. Јапонскиот професор Хироши Шигуро направи своја копија на робот.

 • Свет 02.01.2018 10:27

  САД и Израел во одбрана на иранскиот народ

  Протестите во Иран кои почнаа како движење против политиката на поскапување на основните животни производи, нагло прераснаа во масовни и насилни демонстрации кои веќе зедоа над десет човечки жртви.

 • Свет 02.01.2018 09:06

  Могерини: 2018-та е клучна година за Балканот

  Високата претставничка за надворешна политика и безбедност во Европската унија Федерика Могерини, истакна синоќа дека 2018 година ќе биде клучна година за Балканот со цел евопската интеграција и реформите да се направат неповратни.

 • Свет 29.12.2017 14:49

  Турција: Приведени 200 осомничени членови на ИД

  Турските власти, во изминатите 48 часа, привеле најмалку 200 осомничени членови на „Исламска држава“ обвинети дека планирале напади за време на новогодишните празници.

 • Свет 29.12.2017 12:48

  Голем пожар во зграда во Бронкс, 12 загинати

  Дванаесет луѓе загинаа, меѓу кои и едно бебе во голем пожар што изби во станбена зграда во Бронкс, Њујорк. Пожарот избил на првиот кат на една зграда, по што се раширил на повеќе катови.

Pages