• Свет 15.10.2018 15:00

  Саудискиот крал нареди истрага за исчезнатиот новинар Џамал Кашоги

  Саудискиот крал Салман нареди истрага за исчезнатиот новинар Џамал Кашоги, откако турските власти решија да направат претрес на нивниот конзулат во Истанбул.

 • Свет 15.10.2018 12:56

  Кина, Северна Кореја и ЕУ меѓу поважните предизвици на Трамп

  Во интервју за емисијата „60 минути“ на Си-Би-Ес, американскиот претседател Доналд Трамп елаборираше на поважните предизвици за администрацијата на Белата куќа.

 • Свет 15.10.2018 12:04

  Џонсон: Време е Меј да им се спротивстави на насилниците во ЕУ

  Се зголемува притисокот врз британската премиерка Тереза Меј за процесот на Брегзит. Поранешниот министер за надворешни работи Борис Џонсон порача - Велика Британија треба да им се спротивстави на насилниците во ЕУ и да изврши притисок да се постигне договор за слободна трговија.

 • Свет 15.10.2018 11:05

  Подем на зелените партии во ЕУ

  Зелените партии во водство на изборите во Баварија, парламентарните избори во Луксембург и локалните избори во Белгија. Демохристијанската ЦСУ, коалицискиот партнер на Ангела Меркел, бележи историски пад од 12 отсто гласови во Баварија.

 • Свет 15.10.2018 10:49

  Интервју на Трамп во „60 минути“

  Во интервју за емисијата „60 минути“ на Си-Би-Ес, американскиот претседател Доналд Трамп елаборираше на неколку поважни теми за администрацијата на Белата куќа, меѓу кои и односот со официјален Брисел, севернокорејското прашање и трговската војна со Кина.

 • Свет 10.10.2018 12:33

  Ураганот „Мајкл“ го зголемува интензитетот

  Ураганот „Мајкл“ премина во четврта категорија од можните пет според скалата Сафир-Симпсон. Жителите на Флорида подготвени да се соочат со бурата што постепено го засилува интензитетот. Брзината на ветрот е проценета на над 200 км/ч. Властите спроведоа масовна евакуација на јужната држава.

 • Свет 10.10.2018 12:22

  Загинати и повредени при експлозија во рафинерија во Босански Брод

  Едно лице загина, а деветмина биле повредени во експлозија во рафинеријата за нафта во Босански Брод, северна Босна и Херцеговина, во близина на границата со Хрватска. Сѐ уште не се соопштени детали за причината за инцидентот.

 • Свет 10.10.2018 11:42

  Уапсен нов осомничен за убиството на Маринова

  Во Германија е уапсено ново лице осомничено за силување и убиство на новинарката Викторија Маринова. Станува збор за бугарски државјанин кој има криминално досие поради кражба на метален отпад.

 • Свет 10.10.2018 11:08

  Екс-советничката на Трамп, Пауел на местото на Хејли во ОН

  Американскиот претседател Доналд Трамп планира да ја предложи неговата поранешна советничка Дина Пауел за нов постојан претставник на САД во ОН.

  Таа беше заменик- советник за национална безбедност во првата година од неговиот претседателски мандат.

 • Свет 10.10.2018 10:48

  Ураганот „Мајкл“ преминa во трета категорија

  Ураганот Мајкл премина во трета категорија од можните пет според скалата Сафир-Симпсон. Жителите на Флорида подготвени да се соочат со бурата којашто постепено го засилува интензитетот.

Pages