• Економија 11.01.2018 13:54

  Инвестиција на „Алкалоид“ од 2,5 милиони евра

  Скопската фармацевтска компанија „Алкалоид“ ги пушти во употреба трите нови инвестициски проекти, во вредност од над 2,5 милиони евра. При нивната изградба биле почитувани најсовремените стандарди за добра производна практика.

 • Економија 11.01.2018 13:51

  „Виз ер“: Лани превезени 1,2 милиони патници

  „Виз ер“ лани превезол 1,2 милиони патници преку македонските аеродроми и очекува да биде продолжен договорот со државата за субвенционирање на авиолетовите, што истекува во јуни годинава.

 • Економија 11.01.2018 11:24

  Бесплатни технички проекти за откупни центри

  Овоштарите и градинарите можат бесплатно да добијат техничка документација за модерен откупно-дистрибутивен центар за свежо овошје и зеленчук.

  Откупниот центар ќе може да се надградува и приспособува во зависност од потребите на земјоделците или нивните задруги.

 • Економија 10.01.2018 14:46

  НБРМ: Економијата закрепнува, сѐ уште има ризици

  Економијата закрепнув, основите се здрави, без присуство на нерамнотежи, но сѐ уште има ризици коишто упатуваат на потреба од одржливо подобрување на очекувањата и довербата на економските субјекти- оценува Народната банка на Македонија.

 • Економија 10.01.2018 12:21

  Македонската економија годинава со раст од 3,2%

  Светска банка го објави јануарскиот извештај за глобалните економски перспективи. Проекциите за нашата земја се надолно ревидирани во однос на претходните од јуни.

 • Економија 10.01.2018 10:33

  Запишување на нови земјоделски стопанства

  Од февруари до 15-ти март оваа година новите земјоделците и земјоделски фирми доколку сакаат да добијат субвенции од државта ќе мора да се запишат во регистарот за земјоделски стопанства.

  Оваа обврска ја имаа и оние кои направиле промени во сопственичката структура.

 • Економија 09.01.2018 16:49

  Јавно ќе се објавуваат договорите за јавни набавки

  На Електронскиот систем за јавни набавки отсега ќе се објавуваат и доделените договори со цел јавноста да има увид во нив и да се зголеми транспаретноста со јавните набавки.

 • Економија 09.01.2018 12:52

  Од Охрид авионски до Варшава, Талин, Ајндховен

  Охрид воздушно се поврзува со Варшава, Талин, Ајндховен. Три нови сезонски линии кон Полска, Естонија и Холандија ќе бидат воведени годинава. Менаџментот на ТАВ објави- два милиони патници лани ги користеле услугите на македонските аеродроми, за 13 насто повеќе од 2016-та.

 • Економија 09.01.2018 12:31

  Ново поскапување на горивата

  Ново поскапување на горивата од полноќ- цената на дизелот се зголемува за уште денар, па литар ќе се продава за 59,5 денари. Цената на бензинот од 95 октани останува непроменета, но, 98-октанскиот и екстра лесното масло за домаќинство поскапуваат за половина денар.

 • Економија 09.01.2018 10:17

  Платена првата рата за винското грозје

  Винските визби им ја платија на лозарите првата рата од 20 проценти за купеното грозје. Според Законот исплатата е во рок од 6 месеци од преземањето на откупениот род и ќе биде на 3 рати.

Pages