• Економија 22.05.2018 16:27

  Од ноември рестартирање на „Југохром“

  За 4- 5 месеци ќе проработи комбинатот „Југохром- Алзар“ од Јегуновце, а услов е пред тоа да биде изградена и ставена во целосна функција филтер станицата. Двете печки ќе ги задоволуваат најстрогите еколошки стандарди, односно комбинатот ќе добие интегрирана А- еколошка дозвола за работа.

 • Економија 22.05.2018 16:06

  ЕЛЕМ бара да поевтини струјата

  Менаџерскиот тим на Електрани на Македонија со барање до Регулаторната комисија цената на електричната енергија по мегачас да поевтини за 0,6 евра. Причина за ваквиот потег е постигнатата поевтина произведна цена од 1,5 проценти.

 • Економија 22.05.2018 15:12

  Ангеловска- Бежоска ја презеде функцијата, Богов со отчет за сработеното

  Со многу емоции, со голема благодарност до тимот и соработниците, по седум години менаџирање со монетраната власт Димитар Богов замина од Централната банка. Фунцијата ја предаде на Анита Ангеловска Бежоска- новиот гувернер на Народната Банка.

 • Економија 22.05.2018 14:28

  Тевдовски: Покачувањето на минималната плата дава резултати

  Платите во Македонија растат, просечната во март е зголемена за 5,6 проценти во однос на истиот период лани, изјави првиот финансиер Тевдовски. Во првото тримесечје зголемувањето е 4,9 насто. Тоа е резултат на зголемувањето на минималната плата, појасни Тевдовски.

 • Економија 22.05.2018 13:13

  Анита Ангеловска- Бежоска ја презеде функцијата гувернер на НБРМ

  Анита Ангеловска- Бежоска ја презеде функцијата гувернер на Народна банка на Република Македонија. Таа е прва жена на оваа позиција. Вети продолжување на монетарната политика на централна банка.

 • Економија 22.05.2018 10:49

  Субвенциите во авиосообраќајот во фокус на владината седница

  На владница седница програмата за финансиска поддршка за поттикнување и развој на воздушниот сообраќај на домашни и странски превозници за периодот 2018- 2021 година.

 • Економија 21.05.2018 16:33

  Тевдовски: Јавниот долг е под контрола

  Долгите тендерски постапки и лошото менаџирање без соодветна проценка со слаби физибилити студии ги пролонгира и поскапува капиталните инвестиции, посочуваат експертите. Во првиот квартал реализацијата изнесувала само седум проценти, наспроти 52 насто за истиот период лани.

 • Економија 21.05.2018 15:45

  Анита Ангеловска- Бежоска нов гувернер на НБРМ

  Власта и опозицијата со консензус ја избраа Анита Ангеловска- Бежоска за нов гувернер на Народната банка на Македонија. Со 81 глас „за“ и ниту еден „против“, пратениците се согласни дека досегашниот вицегувернер професионално ќе се снајде со водењето на монетарната политика во земјава.

 • Економија 21.05.2018 14:49

  10 милиони евра за нов систем за наводнување во Валандовско

  Над 10 милиони евра ќе чини изградбата на системот за наводнување на јужната долина на реката Вардар, на територија на Валандовско. Треба трајно да го реши проблемот со обезбедување вода, велат од Министерството за земјоделство. Ќе може да се наводнува површина од над 2.000 хектари.

 • Економија 21.05.2018 14:26

  Анита Ангеловска Бежоска избрана за гуверенер на НБРМ

  Собранието на Република Македонија на 46-тата седница ја именуваше д-р Анита Ангеловска Бежоска за гувернер на Народната банка на Република Македонија (НБРМ). За неа гласаа 81 пратеник, воздржани и против немаше.

Pages