Тенис

Блог вести

 • Тенис 20.12.2016 18:21

  Квитова нападната со нож

  Имало ситуации кога врвните спортисти биле цел на ограбувачи, но опасноста во случајот на 11-та светска тенисерка, Петра Квитова е во тоа што таа била нападната со нож во својот дом во Чешка.

 • Тенис 12.09.2016 15:43

  Вавринка му ја одзеде круната на Ѓоковиќ

  Станислас Вавринка е специјалист за финалиња и за големите дуели, особено против Новак Ѓоковиќ. И до третата грен - слем титула во кариерата, прва во Њујорк, Швајцарецот дојде совладувајќи го српскиот тенисер со 3:1.

 • Тенис 27.07.2016 20:36

  Рио сиромашен за Федерер

  Олимписките игри ќе бидат сиромашни за уште една голема спортска ѕвезда. Овојпат причина не  е ниту допингот, ниту вирусот зика, Роџер Федерер го откажа настапот во Рио бидејќи нема доволно време да се опорави по операцијата на коленото.

 • Тенис 03.06.2016 19:05

  Во Париз како во Лондон, Серена Вилијамс - Мугуруза за пехарот

  Серена Вилијамс ќе ја брани титулата на вториот тениски грен - слем, Ролан гарос, Гарбиње Мугуруза ќе се обиде да го освои првиот голем турнир во кариерата.

 • Тенис 03.06.2016 19:03

  Ѓоковиќ - Мареј за париската слава

  Отсуството на Роџер Федерер и повредата на Рафаел Надал го осиромашија 115-то издание на Ролан Гарос, но завршницата на вториот тениски грен - слем сепак нуди возбудувања.

 • Тенис 27.05.2016 22:35

  Рафаел Надал се повлече од Ролан Гарос

  Неочекувана вест од Париз, но не од теренот, рекордерот со девет титули, Рафаел Надал се повлече од вториот тениски грен - слем, Ролан Гарос.

 • Тенис 23.05.2016 22:36

  Без сензација на женскиот Ролан Гарос

  Без сензационален резултат во вториот ден од првото коло на тенискиот грен – слем, Ролан гарос. Втората фаворитка, Агњешка Радванска од полска со 6:0 и 6:2 беше подобра од Србинката,  Бојана Јовановски.

 • Тенис 23.05.2016 22:34

  Мареј губи од Штепанек

  Фаворитите се предизвик за секого, па британскиот тенисер Енди Мареј засега избегна елиминација уште на стартот на вториот тениски грен - слем сезонава, Ролан Гарос. Причина е мотивираниот Чех, Радек Штепанек.

 • Тенис 17.04.2016 19:00

  Надал по 9-ти пат триумфира во Монте Карло

  Рафаел Надал по кој знае кој пат докажа зошто е “крал“ на земјените терени. Триумфално го заврши финалето во Монте Карло со 6 :0 во решавачкиот сет против Гал Монфис, откако во претходните два беше 7:5, по еднаш за шпанецот и за французинот.

 • Тенис 02.03.2016 19:59

  Македонија подобра од Ерменија

  Нема да биде едноставно, но македонските тенисери  ќе се обидат  да биде меѓу двете најдобри во конкуренција на 14 репрезентации и да се пласираат во Втората група од Европската зона на Дејвис купот. Во првата фаза, во групата од четири с

Pages