Тенис

Блог вести

 • Тенис 07.08.2014 14:50

  Ѓорческа успешна и во Арад

  Нашата тенисерка Лина Ѓорческа обезбеди пласман во четвртфиналето на ИТФ турнирот во романскиот град Арад. Во второто коло македонската претставничка славеше над домашната натпреварувачка Ана Бјанка Михаила со 2-0 во сетови.

 • Тенис 07.08.2014 12:27

  Осминафинале во Торонто

  Шести ден на тенискиот Мастерс од серијата 1000 во Торонто и почеток на осминафиналните дуели.
   
  Програмата од пет меча денеска ја отвора мечот меѓу третиот носител Станислас Вавринка и јужноафриканецот Кевин Андерсон. 
 • Тенис 06.08.2014 17:14

  Вечер на фаворитите

  Тргни застани поради дождот во првите два дена од натпреварите на 6-от мастерс тениски турнир сезонава, третиот ден носи натпревари од 2-то коло и настап на повеќето од фаворитите.

 • Тенис 05.08.2014 14:37

  Грабул „налета“ на Дарси

  Најдобропласираниот македонски тенисер Димитар Грабул е елиминиран на стартот на Итф Фјучерсот во белгискиот Ојпен, вреден 10.000 долари.

  Ждрепката сакаше Грабул да го добие за противник 8-от носител Стив Дарси од кого загуби во два сета, 6-4 и 6-1.

 • Тенис 04.08.2014 12:32

  Јотовски и Ѓорчевска со рекордни пласмани досега

  Македонските тенисери Томислав Јотовски и Лина Ѓорческа ја почнаа оваа недела со највисоки пласмани на АТП и на ВТА ранг-листите во кариерата.

 • Тенис 03.08.2014 15:46
 • Тенис 01.08.2014 20:18

  Јотовски победува во Србија

  Девис куп репрезентативецот на Македонија, Томислав Јотовски, продолжува со успесите на Фјучерс турнирите во соседна Србија.

  По загубеното финале во Ваљево, Јотовски обезбеди ново полуфинале на турнирот од оваа категорија во Сомбор.

 • Тенис 31.07.2014 16:13

  Пауза за Надал

  Рафаел Надал го откажа учеството на АТП тенискиот турнир од серијата 1000 во Торонто, а извесно е дека нема да учествува и на турнирот од ист ранг во Синсинати којшто почнува на 11 август.

 • Тенис 30.07.2014 15:51

  Победа на Јотовски

  По извонредниот настап и пласманот во финалето на турнирот во Ваљево, нашиот тенисер Томислав Јотовски победнички го почна и турнирот во Сомбор. Во првото коло македонскиот претставник го совлада германскиот тенисер со српско потекло Богдан Ѓурѓевиќ со 2-0 во стови.

 • Тенис 30.07.2014 13:17

  210,8 км/ч!

  Секако битна, но во сенка ќе остане победата на Ана Ивановиќ (7:6, 6:1) на тенискиот турнир во Стенфорд. Нејзината противничка Сабине Лисицки ќе остане запаметена од овој меч барем во догледно време.

Pages