Тенис

Блог вести

 • Тенис 11.04.2014 16:19

  Јотовски ја продолжи победничката серија

  Томислав Јотовски обезбеди настап во полуфиналето на турнирот во Шарм Ел Шеик откако го совлада Французинот Инзерилјо Жером со 2-1.

 • Тенис 10.04.2014 13:31

  Јотовски во четвртфинале

  Македонскиот тенисер Томислав Јотовски е во друштво на најдобрите осум на турнирот во Шарм Ел Шеик.

 • Тенис 08.04.2014 13:47

  Победа на Јотовски

  Откако ги надмина здравствените проблеми, Томислав Јотовски со победа се врати на терените. Македонскиот тенисер го победи Чехот Марек Михаличка во првото коло на турнирот во Шарм Ел Шеик.

 • Тенис 07.04.2014 10:26

  Швајцарија - Италија и Франција - Чешка во Дејвис Куп 1/2 финалето

  Три средби завршија со тесен резултат 3:2 и беа неизвесни до крајот, а последен заврши двобојот меѓу Швајцарците и Казахстанците, со победата на Федерер против Голубев од 3:0 и пласманот на Швајцарија во 1/2 финалињата во Дејвис купот прв пат по 11 години.
 • Тенис 05.04.2014 18:45

  Шампионот прв полуфиналист!

  Гостите водат во четвртфиналните дуели од најквалитетната, Светска група во тенискиот „Дејвис куп“, но по дуелите во двојки само Чешка има недстижни 3:0.

 • Тенис 05.04.2014 13:23

  Чешка и Германија на чекор до полуфинале

  Пораз на Станислас Вавринка за 1-1 меѓу Швајцарија и Казахстан и неочекувано водство на Германците против Французите.Тоа се двете изненадување коишто му дадоа белег на првиот ден од викендот со четвртфиналните натпревари во Светската група на тенискиот Дејвис К

 • Тенис 01.04.2014 14:54

  Ѓорчевска во второто коло

  Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорчевска го мина првото коло на Фјучерс турнирот во Анталија со награден фонд од 10.000 долари.

  За пласман во осминафиналето моментно 499-та на ВТА листата, ја елиминираше домашната тенисерка Мелиса Гизем Атеш во два сета, убедливо со 6-1 и 6-1.

 • Тенис 31.03.2014 19:46

  Јотовски го пропушта Шарм Ел Шеик

  Откако ќе ја подобри здравствената состојба, на следните настапи, тој ќе почне од првото коло затоа што е пријавен во главниот дел од натпреварувачката програма.

 • Тенис 31.03.2014 13:12

  Врвот не гибнат, но АТП разликата се топи

  Се повеќе се заканува Новак Ѓоковиќ во ниетот повторно да се врати на АТП врвот. Ако само пред две недели, (пред мастерс 1000-ките во Индијан Велс и Мајами) разликата со планетарниот број еден тенисер Рафаел Надал изнесуваше цели 3 825 бода, сега е сведено на 1 920.

 • Тенис 30.03.2014 23:31

  Ѓоковиќ ужива и победува во Мајами!

  Мајами е омилен турнир на тенисерите, особено на Новак Ѓоковиќ, но полека станува непријатен за Рафаел Надал.

Pages