Тенис

Блог вести

 • Тенис 20.01.2015 18:09

  Фаворитите немилосрдни!

  Вториот ден на австралискиот тениски грен – слем, на дел од фаворитите им послужи само како тренинг. Деветте тенисери и тенисерки од Tоп 10, заедно загубја само еден сет.

 • Тенис 11.01.2015 18:32

  1000-рка за швајцарскиот „маестро“

  Најдобриот светски тенисер Роџер Федерер и натаму ја испишува тениската историја.

 • Тенис 10.01.2015 20:06

  Шарапова го освои Бризбејн во “мечот на тениските убавици“

  Русинката Марија Шарапова триумфира на ВТА турнирот во Бризбејн, по победа над Србинката Ана Ивановиќ во 3 сета. Иако го загуби првиот во “тај брејк“ ги доби следните два со по 6 : 3 и дојде до својот 34 освоен турнир во кариерата.

 • Тенис 10.01.2015 19:57

  Федерер на чекор до јубилејната 1.000 победа

  Рожер Федерер се пласира во финалето на АТП турнирот во Бризбејн, каде што ќе се соочи со Милош Раониќ. Во полуфиналето, феноменалниот швајцарски тенисер експресно го совлада Бугаринот Григор Димитров во два сета, и во двата со по 6 : 2 во гејмови.

 • Тенис 22.12.2014 17:38

  Јотовски со најдобар рејтинг во кариерата

  Најдобрите македонски тенисери имаа мал прогрес на претпоследната објавена АТП листа во 2014-та. Томислав Јотовски со освоениот еден поен напредуваше три места и сега е на 547 позиција, што е негов најдобар пласман во кариерата.

 • Тенис 25.11.2014 14:08

  Победнички почеток во Киш

  Томислав Јотовски со победа го почна турнирот во иранскиот град Киш.

 • Тенис 23.11.2014 17:19

  Швајцарија триумфира над Франција во Девис купот

  Само една недела откако се повлече пред големото финале на Мастерсот во Лондон, Рожер Федерер го освои последниот голем трофеј кој му недостасуваше.

 • Тенис 20.11.2014 17:19

  Федерер конечно тренираше, но сам!

  Дејвис купот е најстарото тениско екипно натпреварување и традицијата е една од причинита за неговата важност. Финалето на 103-то издание, меѓу Франција и Швајцарија има неколку причини што го прават дополнително привлечно.

 • Тенис 19.11.2014 10:31

  Надал се враќа на Нова година

  Добра вест за  фановите на Рафаел Надал!Светскиот тенисер број 3 на почетокот на 2015 година се враќа во натпреварувачкиот погон.Надал, кој од здравствени причини отсуствуваше од светското тениско финале во Лондон, го најавува своето учество на првиот грен-слем

 • Тенис 16.11.2014 20:52

  Новак собира титули во Лондон и без финален меч!

  Новак Ѓоковиќ ја продолжи шампионската серија во Лондон, овојпат без освоен поен затоа што поради преголеми болки во грбот Роџер Федерер не можеше да го одигра финалето на 45-от завршен турнир на сезоната.

Pages