Тенис

Блог вести

 • Тенис 29.08.2014 13:41

  Ѓоковиќ експресно, Ивановиќ елиминирана

  Во второто коло на тенискиот “Грен слем“ УСА Опен, првиот носител Новак Ѓоковиќ го декласира Анри Пол Матје во три сета, со 6 : 1, 6 : 3 и 6 : 0. Многу потешко за третото коло се избори петторангираниот Милош Раониќ, кој во два од четирите сета против Петер Гојовчик играше “тај брејк“.

 • Тенис 28.08.2014 18:59

  Радванска на трибини!

  На тенискиот гренд слем во Њујорк, второто коло ја донесе првата елиминација на една од елитните десет фаворитки. Четвртата носителка Радванска загуби од Пенг со 6-3 и 6-4. другите дами од врвот на тенисот беа успешни.

 • Тенис 26.08.2014 13:57

  Ноле експресно во втората рунда

  Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ лесно ја мина првата пречка на последниот Грен слем турнир годинава, популарниот „УСА опен“ кој се игра во Њујорк.

 • Тенис 25.08.2014 19:03

  Фестивал на тенисот

  Њујорк ги отвора вратите за тенискиот свет! Денеска започнува Отвореното тениско првенство на САД.

 • Тенис 19.08.2014 11:15

  Штета...

  И дефинитивно Рафаел Надал нема да го брани тронот на последниот грен слем за годинава американскиот.

 • Тенис 19.08.2014 10:22

  Ѓоковиќ ја удвои предноста пред Надал, Серена доминатна на ВТА листата

  По завршување на Мастерс турнир во Синсинати, на АТП листата меѓу врвните 10 нема драстични промени во пласманот, каде што лидер останува Новак Ѓоковиќ со 12770, сега со многу поубедливо водство во однос на Рафаел Надал, кој има 10670.

 • Тенис 18.08.2014 15:04

  Јотовски прв македонски рекет на АТП

  По успешните настапи во измината недела, Томислав Јотовски е најдоброрангиран македонски тенисер на АТП листата на 629-то место.

 • Тенис 18.08.2014 10:27

  Федерер со рекорден 6 триумф во “најстарото финале“ во Синсинати

  Швајцарецот Рожер Федерер го освои АТП турнирот во Синсинати, седми годинава во рамките на Мастерс серијата 1000.
 • Тенис 17.08.2014 17:29

  Може ли Ферер да го совлада Федерер?

  Нема стари, само добри тенисери, потврда за тоа  е финалето на седмиот од девете мастерс турнири од серијата 1000, меѓу Федерер и Ферер.

 • Тенис 15.08.2014 13:21

  Федерер – Мареј финале пред финале!

  Се намалува конкуренцијата на седмиот сезонски мастерс од серијата 1000, но четвртфиналните двојки сепак најавуваат интересна завршница во Синсинати.

Pages