Вести

 • Економија 23.01.2018 13:06

  Почна Светскиот економски форум во Давос

  Ден по предупредувањето од лавина во швајцарскиот зимски центар Давос денеска почнува Светскиот економски форум, кој традиционално ја собира на едно место светската елита: 60-тина шефови на држави или влади меѓу кои и американскиот претседател Трамп, стотици највлијателни инвеститори, десетина ми

 • Македонија 23.01.2018 12:57

  Законот за употреба на јазиците повторно пред пратениците

  Претседателот Иванов спорните членови и забелешките на Законот за употреба на јазиците ги образложи на 14 страници. Според него називот на Законот не е во согласност со Уставот.

 • Свет 23.01.2018 12:47

  САД: Надмината финансиската блокада

  Републиканската и Демократската партија постигнаа компромис за продолжување на финансирањето на буџетот до 8-ми февруари, период во кој ќе се водат и преговори за нова регулатива во рамките на мигрантската политика. Американскиот претседател Трамп го потпиша законскиот акт за привремен буџет.

 • Свет 23.01.2018 12:28

  Советот за безбедност не ја осуди турската офанзива во Сирија

  Советот за безбедност на Обединетите нации не ја осуди турската офанзива против Курдските борци во северна Сирија. Претходно зад затворени врати се одржа итен состанок, на барање на Франција, која изрази голема загриженост, оценувајќи ја ситуацијата како трагична.

 • Свет 23.01.2018 11:48

  Абас бара ЕУ да ја признае Палестинската независност

  Претседател Махмуд Абас побара од земјите-членки на Европската унија да ја признаат палестинската независност, а официјален Брисел инсистира на нов дијалог со Израел.

 • Македонија 23.01.2018 11:41

  Јовески: Партиите да не се мешаат во јавно- обвинителската работа

  Политичките партии да не вршат притисок и да не се мешаат во вршењето на јавно-обвинителската работа, како што е случајот деновиве.

 • Македонија 23.01.2018 11:27

  МЗ: Два нови случаи на морбили

  Пријавени се два нови случаи на морбили од страна на Институтот за јавно здравје, соопштуваат од Министерството за здравство. Станува збор за дете на шест месечна возраст, кое заради возраста сѐ уште не е вакцинирано, односно не подлежи на вакцинација и е во добра општа состојба.

 • Македонија 23.01.2018 11:25

  Грипот сѐ уште со ниска активност, регистрирани 1.739 заболени

  Грипот во земјава сѐ уште е со ниска активност- констатирано е од страна на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство.

 • Свет 23.01.2018 11:17

  Еврогрупата со нова транша за Грција

  Министрите за финансии на Еврозоната  со нова транша од 6,7 милијарди евра од пакетот економска помош за Грциај.

  Парламентот во Атина усвои серија економски мерки со кои се ограничи правото на штрајк и се спроведоа нови кратења во државните расходи.

 • Економија 23.01.2018 11:09

  ММФ ги подобри прогнозите за глобалниот економски раст

  Меѓународниот монетарен фонд ги подобри прогнозите за економскиот раст на глобално ниво за оваа и за следната година. Аналитичарите на ММФ ја зголемија прогнозираната стапка на глобален економски раст за 0,2 на на 3,9 насто.

Pages