Вести

 • Македонија 15.10.2018 12:03

  Американски конгресмени со писмо до Заев за поддршка на спогодбата од Преспа

  Комисијата за демократско партнерство на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес во писмото до премиерот Зоран Заев упатува охрабрување за пристапување кон уставните измени кои се неопходни за спроведување на спогодбата од Преспа.

 • Македонија 15.10.2018 11:15

  Судењето за „ТНТ“ одложено за 25-ти октомври

  Судењето за предметот ТНТ на Специјалното јавно обвинителство се одложува за 25-ти октомври откако Судот го уважи барањето на обвинетиот Никола Груевски да присуствува на седницата во Собранието на Република Македонија на која на дневен ред е предлогот за пристапување кон уставни измени.

 • Свет 15.10.2018 11:05

  Подем на зелените партии во ЕУ

  Зелените партии во водство на изборите во Баварија, парламентарните избори во Луксембург и локалните избори во Белгија. Демохристијанската ЦСУ, коалицискиот партнер на Ангела Меркел, бележи историски пад од 12 отсто гласови во Баварија.

 • Култура 15.10.2018 10:52

  Кинопремиера на „Бикини Мун“ во Њујорк

  Филмот „Бикини Мун“ на Милчо Манчевски имаше кинопремиера во Њујорк во петокот, каде што присуствувале и дел од актерската екипа на чело со актерката Кондола Рашад, која ја игра насловната улога, и Вил Џеновиц и Сатја Сридхаран.

 • Свет 15.10.2018 10:49

  Интервју на Трамп во „60 минути“

  Во интервју за емисијата „60 минути“ на Си-Би-Ес, американскиот претседател Доналд Трамп елаборираше на неколку поважни теми за администрацијата на Белата куќа, меѓу кои и односот со официјален Брисел, севернокорејското прашање и трговската војна со Кина.

 • Македонија 15.10.2018 10:45

  Воена вежба „Македонски блесок 14“

  Од денеска до 20-ти месецов, на Армискиот полигон Криволак и во Центарот за обука „Пепелиште“, воена вежба „Македонски блесок 14“. Ќе биде оценувана борбената готовност на воената полиција, а по првпат, ќе се направи увид и во подготвеноста на копнената маневарска болница.

 • Економија 15.10.2018 10:40

  Почнува грејната сезона

  Од денеска почнува грејната сезона. Граѓаните и правните субјекти во Скопје кои се поврзани на централниот систем на топлинска енергија, ќе почнат да добиваат топлинска енергија.

 • Македонија 15.10.2018 10:38

  Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе разговараат за референдумот и политичката состојба во Македонија

  Неодамна одржаниот референдум и политичката состојба во Македонија, меѓу главните теми на состанокот на министрите за надворешни работи на Европската унија во Луксембург.

 • Македонија 15.10.2018 10:35

  Најавени протести и блокади пред Собранието

  Граѓански здруженија најавија протести и блокади пред Собранието, поради како што велат насилната промена на името. Бараат мораториум на Договорот со Грција, но и неотповиклива оставка од Владата.

 • Македонија 15.10.2018 10:31

  Опаѓа интересот за производство на пченица

  Од 11 до 11,5 денари за килограм е откупната цена на пченицата. Оваа цена за земјоделците е солидна со оглед на тоа дека бараа по 12 денари.

Pages