Вести

 • Македонија 01.03.2014 20:37

  Метео

  Недела носи позначителен дожд, локално и над 20 литри на метар квадратен.

 • Македонија 01.03.2014 18:21

  Овоштарите во Ресен задоволни

  Конечно се решава деценискиот проблем со откупот и пласманот на јаболката во Преспанскиот регион. Во Ресен, компанијата „Аpple land“ од дубаи започна со изградба на најсовремениот откупно дистрибутивен центар за јаболка во регионов.

 • Македонија 01.03.2014 18:14

  Средба Бан Ки Мун и Василакис

  Од САД и веста дека во Њујорк средба имале генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун и грчкиот преговарач во спорот за името, Василакис.Нема официјални информации за средбата.

 • Македонија 01.03.2014 17:34

  2 ипол милиони упати и 13 милиони рецепти издадени за 6 месеци

  По 6 месечна примена на системот за закажување лекарски прегледи и интервенции ,,Мој термин“ има јасна евиденција, поголем ред, но слабости што ќе се надградуваат.  Министерството за здравство денеска заедно со докторите разменуваше искуства за предностите и слабостите.

 • Свет 01.03.2014 17:28

  Путин презема чекори за испраќање војска на Крим

  Путин побара дозвола од долниот дом на парламентот за ангажирање руска војска на Крим. 6 илјади руски војници веќе се распоредени на полуостровот, обвинува Киев. Новите кримски власти распишаа референдум за неговиот статус на 30 март.

 • Македонија 01.03.2014 16:49

  Почна Струмичкиот карневал

  Струмица го продолжува карневалското славеје. Синоќа се одржа традиционалниот маскенбал на кој се избираат принцот и пинцезата кои вечер во 17 часот ќе ја предводат главната карневалска поворка. Еве како беше синоќа во карневалска Струмица.

 • Македонија 01.03.2014 16:42

  Обичаи за Прочка во Струга

  Прочка или Велики поклади, е ден во православното христијанство на меѓусебно простување меѓу верниците пред почетокот на Велигденскиот пост. Празникот е еден заеднички, но во разни региони се празнува со посебни специфики. Како е во струшко, ке ни објасни Јованчо Наумоски.

 • Македонија 01.03.2014 16:36

  Санација на фасади на Илинденска

  Со  финансиска поддршка на Министерството за култура, започнаа  конзерваторско-реставрациски интервенции на објектите со број 41 и 63, на Булеварот “Илинден”.

 • Македонија 01.03.2014 16:28

  Нов кружен тек на влезот во Велес

  Се гради првиот од планираните четири кружни тека во Велес. Влезот од источната страна во

 • Македонија 01.03.2014 16:11

Pages