Вести

 • Македонија 22.11.2013 10:18

  Во акцијата Орион уапсени петмина

  МТВ дознава дека вчера во полициската акција Орион во Скопје биле уапсени 5 лица кои се занимавале со изработка на фалсификувани документи кои потоа биле препродавани на лица во Европската унија. На сите им бил одреден 30-дневен притвор.

 • Македонија 22.11.2013 09:44

  Македонија има недостиг на млеко

  Македонија има недостиг на домашно млеко, и со  зголемувањето на добиточниот фонд сепак увозната зависноста ќе  остане . Државата излезот го гледа во стратегија со постепено   решавање  на  проблемот.

 • Свет 21.11.2013 20:26

  Годишнина од дејтонскиот договор за БиХ

  Со  Договорот којшто  е парафиран во американската  воена база  Рајт  Петерсон, а потпишан од страна  на Туѓман Милошевик и од Изетбеговиќ  во Париз ,  трите соседни држави се  обврзаа дека ке ги регулираат мегусебните односи според повелбата на Светската организација 

 • Македонија 21.11.2013 20:11

  По Франкфурт и Хамбург мафија

  Разбиена криминална група наречена Хамбург Мафија која фалсификувала лични документи. Дејствувала  во Македонија и во Германија.. Уапсени  се неколкумина. Полицијата ја претресуваше туристичката агенција  ,,ЕФ БИ АЈ ,, во Старата скопска чаршија. И нејзиниот сопстевник е е меѓу приведените..

 • Македонија 21.11.2013 19:43

  Метео

  Уште неколку дена натпросечна температура за ноември, а потоа вистинска доцна есен.. Деталите во Метео на Прва со метеорологот Глигор Митковски

 • Македонија 21.11.2013 15:31

  Белгија задволна од намалениот број лажни азиланти

  Во Брисел, македонската и белгиската министерка Гордана Јанкулоска и Жоан Милке потпишаа договор којшто овозможува  формирање заеднички истражни тимови за сузбивање на сајбер-тероризмот, класичниот тероризам, недозволената трговија со дрога, со оружје и со луѓе, како и продлабочување на полициска

 • Свет 21.11.2013 14:30

  Нов остров во Јапонија

  Остров со пречник од двесте метри се појавил на 20 ноември речиси илјада километри јужно од Токио, по ерупција на вулкан на ненаселениот остров Нишиношима, во област на славниот, сеизмички многу активен, „огнен прстенПрвите знаци на вулканската ерупција биле забележани уште во вторникот, на 19 но

 • Свет 21.11.2013 14:26

  Половина век без решение на атентатот на Кенеди

  50 години од атентатот кој целосно го промени текот на светските случувања. Американскиот претседател Цон Ф.Кенеди беше убиен во 1963-та година во Далас, Тексас.. Hеговата смрт и денес се поврзува со многу контроверзи, иако убиецот Ли Харви Освалд беше уапсен по неколку дена.

 • Македонија 21.11.2013 14:12

  Маџоски излезе од притвор

  Марјан Маџовски, Шефот на кабинетот на претседателот на Собранието обвинет во мега аферата Шпион, ќе се брани од слобода. Истражниот судија во вторникот донел решение за укинување на притворот, а на оваа одлука не се противело ниту јавното обвинителство.

 • Македонија 21.11.2013 13:42

  Воз усмрти маж во Битола

  Денеска околу 13 часот, патничкиот воз што сообраќа на релацијата Битола-Скопје удри во маж на железнички премин, по пто лицето починало на лице место. Несреќата се случила во битолската населба Карпош. Идентитетот како и возраста на лицето сеуште не е утврдена, полицискиот увид е во тек.

Pages