Вести

 • Македонија 08.03.2014 18:01

  Преседателот Иванов во посета на граѓаните на Велес и околните места

  Иванов ги потсети стопанствениците дека во изминатите пет години ,во рамките на своите активности ,ги промовираше можностите за биснис кои ги нуди Македонија и додаде дека работи на поврзување на домашните со странските инвеститори.

 • Македонија 08.03.2014 17:33

  Побарајте го бисерот во Музејот на вода!

  Денеска,токму за 8 Март група црногорски туристки во Заливот на коските ја играше играта „Побарајте го бисерот во Музејот на вода„.

 • Свет 08.03.2014 17:26

  Вести од светот

  Денешниот марш против сиромаштијата е еден од серијата антивладини протести со кои се соочува претседателот Николас Мадуро. Организатор на протесниот марш е опозицискиот лидер Каприлес, а бидејќи се совпаѓа со денот на жената се вклучија и невработените мајки.

 • Македонија 08.03.2014 16:53

  Жените-успешни и во најтешките професии

  Во единицата за борба против криминалот е две години. Задоволна е што во тимот сите се еднакви.

 • Македонија 08.03.2014 16:37

  Груевски на политичка академија

  -„Ние не ветуваме лесно и не ветуваме нереални работи.

 • Македонија 08.03.2014 15:55

  Полициска акција „Лепак“

  Фирми од земјава ја купувале брендираната облека од бугарија и грција,а робата се пренесувала секогаш кога на смена биле токму уапсените цариници. Превозниците за транспотот земале по две евра за килограм облека, а парите ги делеле со цариниците.

 • Економија 08.03.2014 14:44

  Една третина од основачите на компаниите се жени

  Ова го истакна министерот за економија Ваљон Сарачини при денешната средба во Националниот совет за родова рамноправност (СОЖМ) со што на симболичен начин беше одбележан Меѓународниот ден на жената - 8 Март.

 • Култура 08.03.2014 14:39

  Виенски бал во Скопје

  Виенскиот бал во Скопје е културно музичка манифестација што ја потврдува македонско-австриската соработка на полето на културата и уметноста.

 • Македонија 08.03.2014 14:21

  Во село Белица сеуште се меле жито на воденица

  „Секоја година си мелам по 50-тина килограми пченкарно брашно, кое потоа домаќинката дома го поминува на сито и ние си правиме од тоа какрданик, мислам дека тука природно е секое семејство барем еднаш неделно дома да јаде качамак“, вели Бранко Богатиноски, жите

 • Свет 08.03.2014 14:08

  Обама и Меркел со заеднички став: Русија да се повлече од Крим

  Група вооружени луѓе ја зазеле украинската база за противракетна одбрана во Севастопол. Се претпоставува дека се руси. Во меѓувреме, германската канцеларка Ангела Меркел и американскиот претседател Барак Обама телефонски разговараа за ситуацијата во Украина.

Pages