Вести

 • Македонија 26.11.2013 16:43

  Кофикап - нов инвеститор во Кавадарци

  Се пополнуваат парцелите во индустриската зона кај Кавадарци. По гигантот Дрекс-Мајер, како фирма-сателит влегува туниската компанија „Кофикап“ ,како европски пример за вмрежување на малите и средните фирми во кластери. Ова е голема шанса и за домашните  фирми.

 • Македонија 26.11.2013 16:26

  Шиповиќ пред истражен судија

  Повеќе од 4 часа трае распитот на истражниот судија во затворот во Шуто Оризари на првоосомничениот во случајот претседавач,Мирослав Шиповиќ.Се уште нема информација дали претседавачот на советот на Општина Центар се брани со молчење или пак дал исказ.Мирослав Шиповиќ беше уапсен на 15 октомври н

 • Македонија 26.11.2013 15:52

  Попова Шапка се подготвува за скијачката сезона

   Во зависност од интензитетот на врнежите и квалитетот на снежната покривка, наскоро се очекува патеките да бидат подготвени и официјално да започне скијачката сезона.

 • Култура 26.11.2013 14:46

  Македонски уметници за 69 години Филхармонија

  Во четврток на 28 ноември 2013, во Салонот на МОБ, со почеток во 20:00 часот, Македонската филхармонија ќе го претставува концертот симболично насловен „КОН ЈУБИЛЕЈОТ...“, со кој Македонската филхармонија ќе прослави 69 години од своето постоење.
 • Свет 26.11.2013 13:02

  Расте тензијата во Украина

  Продолжуваат проевропските,  анти владини демонстрации трет ден по ред.  Илјадници демонстранти се судрија со полицијата, која со солзавец и водни топови ја растерувааше толпата која се обиде да влезе во Владата.

 • Свет 26.11.2013 12:40

  Тајландската влада се соочи со народот

  Илјадници тајландски антивладини демонстранти протестираа против работењето на премиерката Шинаватра, со барање за оставка на Владата. Во главниот град Бангког, тие ги запоседнаа министерствата, а на службениците им поставија ултиматум да ги напуштат зградите.

 • Свет 26.11.2013 11:12

  Услов до Грција: Договор со „тројката“, па претседавање со ЕУ

  Меѓународните доверители ја условија Грција со прифаќање на договорот за санација на кризата пред преземањето на претседавањето на 1-ви јануари наредната година.

 • Свет 26.11.2013 10:39

  САД се закани-Карзаи не попушта

  Американскиот претседател Обама коментирајќи ги критиките за новиот договор за нукеларната програма за Иран изјави дека била донесена вистинската одлука за зачувување на безбедноста на земјата.Според него, доколку договорот се имплементира ќе им обезбеди шанса на Вашингтон и Техеран да ја надмина

 • Македонија 26.11.2013 10:14

  Бандероли за семиња

   Се планираат бандероли и евиденција на семето што се произведува и увезува. Предвидени се казни од 30.000  до  50.000 евра.

  Бандероли и евиденција на садниот и семенскиот материјал, се за подобра контрола во трговијата.

 • Македонија 26.11.2013 09:13

  Ховит упорен, на ред е ЕУ

  Ричард Ховит известувачот на Европарламентот за Македонија повторно предложи резолуција со која ќе почнат преговорите на Унијата во декември. Според известувачот, Македонија ќе се соочи со реверзибилен процес, враќање назад, а европските критериуми ќе бидат доведени во прашање.

Pages