Вести

 • Македонија 03.02.2014 11:21

  По итна постапка ќе се одлучува за законите за стечјаци, минимална плата и за служба во армијата

  Пратениците усвоија предолг-законите за служба во Aрмијата, како и за минимална плата и за обештетување на стечајците да се најдат на дневен ред по итна постапка. Овие законски решенија ќе одат на комисиска расправа,  а со амандманите ќе може да се интервенира во нивната содржина.

 • Македонија 03.02.2014 11:12

  Надеж за Катерина Јованова

  Четириест годишната Катерина Јованова е лице со церебрална парализа. Неодамна од Заводот за вработување ја известиле дека е пуштен оглас за вработување на 300 лица со хендикеп. Решила да си ја проба среќата, иако досега и ја немала многу.

 • Свет 03.02.2014 10:51

  Иднината на Тајланд нејасна

  Само еден ден по едни од најспорните избори во историјата на земјата, иднината на Тајланд се чини е повторно нејасна. Националните избори не успеаја да ги тргнат демонстрантите од улиците на Бангкок и да формираат нова влада. 
   
 • Македонија 03.02.2014 10:44

  Шестнаесет годишната Марија Коларовска се подгорвува за СОЧИ

  Марија Колароска со свои само 16 години е еден од тројцата наши спортиски кои ќе ја претставуваат Македонија на Зимската Олимпијада во Сочи. Таа ќе се натпреварува во дисциплината нордиско скијање, класичен стил во трката на 10 км.
 • Свет 03.02.2014 10:36

  Нов земјотрес во Кефалонија

  Нов силен земјотрес со јачина помеѓу 5, 7 и 6, 1 степен според Рихтеровата скала рано изутрината го погоди грчкиот остров Кефалонија. 

 • Свет 03.02.2014 10:26

  Јанукович се враќа на работа, денеска нови демонстрации

  По четиридневно отсуство поради здравствени проблеми, претседателот на Украина, Виктор Јанукович денеска се очекува да се врати на работа.

 • Култура 03.02.2014 09:12

  „Жизел“ во среда во МОБ

  Ова среда, 5-ти февруари со почеток во 20 часот, во Македонската Опера и Балет ќе биде изведен романтично-фантастичниот балет во два чина „Жизел“.

 • Свет 03.02.2014 09:07

  Годината на Коњот- лоша за преговори

  Кинеската Нова година е 15- дневен настан што започнува на првиот ден од Младата месечина, оваа година на 31 јануари. Годината на Коњот ќе биде турболетна година, полна со конфликти поради неможноста луѓето да дојдат до компромис.
 • Македонија 03.02.2014 08:57

  Закуп на земјоделско земјиште

  Во Гевгелија, Прилеп, Радовиш и неколку други општини се нуди под закуп земјоделско земјиште за градба на објекти за откуп и за преработки.

  Времетраењето на закупот се движи од 15 до 50 години.

 • Свет 03.02.2014 08:36

  Метеорити во олимписките медали во Сочи

  Русија издвои парченца од метеоритот што падна лани во Чељабинск и ги вгради во специјални медали што ќе бидат доделени на  10 шампиони на Олимписките Игри во Сочи на 15-ти февруари.

Pages