Вести

 • Свет 02.12.2013 14:25

  Втор круг локални избори на Косово

  На вториот круг на локалните избори на Косово, најмногу градоначалници во албанските општини ќе имаат владеачката Демократска партијата на Хашим Тачи и опозицискиот Демократскиот сојуз на Косово на Иса Мустафа.

 • Македонија 02.12.2013 14:21

  Потпишан Меморандум за соработка

  Денеска е потпишан меморандум за соработка помеѓу Министерството за труд и социјална политика, Министерство за култура и електронските медиуми за зголемување на фондот за слепи и слабовидни лица при НУБ Св. Климент Охридски.

 • Македонија 02.12.2013 13:32

  Продолжува наездата на бегалци од Блискиот Исток и Африка

  На железничката станица Гевгелија, царинските службеници со полициските службеници од граничниот премин, спречија обид на тројца патници нелегално да влезат во државата.

 • Свет 02.12.2013 12:49

  Видео: Како погина Пол Вокер

  Актерот Пол Вокер кој се прослави со улогата во филмот „Брзи и бесни" загина синоќа во сообраќајна несреќа во Калифорнија.

 • Свет 02.12.2013 12:30

  Продолжуваат протестите во Киев

  По синоќешниот масовен проевропски протест во Киев, во текот на којшто се случија неколку судири со полицијата, повредени беа повеќе од 100 лица, вклучувајќи и полицајци и новинари. Изутрината сликата во главниот украински град е помирна.

 • Македонија 02.12.2013 12:03

  Обединување на бранителите

  Достоен општествен статус на бранителите и ученсиците во воениот Конфликт 2001 та и конечно законско  решавање на нивните права, констатира новоформираниот одбор на  девет здруженија на бранителите во Прилеп. Одборот од денеска институционално ќе дејствува со своите цели.

 • Македонија 02.12.2013 12:01

  Зимска разгледница од Крушево

  Крушево очекува рекорден број на посетители оваа зимска сезона. Стазите за скијање веќе се подготвуваат, а туристите уште од сега ги резервираат собите. Новите содржини,  поставувањето на системот за вештачки снег како и осветлувањето на ски стазите ја зголемија атрактивноста на Крушево.

 • Македонија 02.12.2013 11:58

  Богата трпеза во Дојран

  Софрата не е само маса на која е поставено јадењето. Софрата е место на зближување, место на заедништво и споделување со најблиските. Во Дојран пак, софрата е и место на зачувување на старите рецепти и специјалитети од заборав.

 • Свет 02.12.2013 11:55

  Во Исланд за секое семејство 24.000 евра

  Исланд беше една од земјите најтешко погодени од економската криза. Oткако успешно се извлече и му кажа „не“ на членството во Eвропската унија, сега наместо банките ќе ги финансира жителите.

 • Македонија 02.12.2013 11:43

  170 нови професионални војници во АРМ

  Министерството за одбрана ќе вработи 170 професионални војници на определено време од 3 години .Јавниот оглас е веќе објавен ,а од кандидатите ,освен општите услови , се бара : да имаат завршено доброволно служење на воениот рок  ,да не се постари од 25 години  и да имаат завршено средно образова

Pages