Вести

 • Економија 19.02.2014 17:38

  Од „Александар Велики“ директно до 26 дестинации

  Од Скопје директно до Рим, Париз,Франкфурт, до Келн и Брисел.Нови директни авиолиниии до пет европски метрополи од „Александар Велики“.  Кон 26 дестинациисе патува од македонските авиопристаништа.Над милион патници патувале преку македонските аеродроми, за 20 н

 • Македонија 19.02.2014 17:32

  Договорена соработка со Државната универзитетска клиника во Минхен

  Премиерот Никола Груевски во рамки на работниот престој на Сојузна Република Германија попладнево ја посети Државната универзитетска клиника во Минхен каде што имаше средба со директорот Карл Валтер Јаук и неговиот менаџерски тим. На средбата договорена е кон
 • Македонија 19.02.2014 16:49

  Венизелос доаѓа во Македонија

  Обична рамка, без слика и содржина – вака експертите што ги анкетираше МТВ ја оценуваат посетата на грчкиот шеф на дипломатијата Венизелос за која велат дека нема да донесе напредок во односите меѓу Скопје и Атина.

 • Економија 19.02.2014 16:42

  На берзата нема јавни понуди на хартии од вредност

  Нема интерес кај македонските компании да издаваат акции по пат на јавна понуда. Според експертите причините се недоволно развиената регулатива, влијанието на банкарскиот сектор и недовршената приватизација на компаниите.

 • Свет 19.02.2014 16:22

  Украина во сириско сценарио

  Украина ја помина границата од која нема враќање – 26 загинати во една ноќ на немири. Земјата влезе во сириското сценарио - одговорност што некој мора да ја преземе, но власта нема слух, а опозицијата контрола врз толпата.

 • Македонија 19.02.2014 15:52

  Успешна трансплантација- поттик за тимот и граѓаните

  Двајцата пациенти на коишто пред 5 дена им беа пресадени бубрези од починат донор,за прв пат по прекин од 25 години,  се во добра состојба-информира тимот за трансплантација. Тоа е доказ дека Македонија е подготвена.

 • Економија 19.02.2014 15:44

  ЕВН-Снабдување влегува на пазарот со електрична енергија

  ЕВН Снабдување е нов субјект кој влегува на пазарот со електрична енергија со следниот чекор на либерализација.

 • Економија 19.02.2014 15:16

  Поефтинува фиксното „АЛО“

  Од први март поефтинуваат повиците од фиксен кон мобилен телефон , од 10 на седум денари, соопшти Агенцијата за електронски комуникации (АЕК).
   
  Само еден денар за минута ќе чини фиксното „ало“ во меѓуградскиот сообракај.
 • Култура 19.02.2014 15:15

  Делата на две пријателски држави на една изложба

  Синоќа беше отворена втората меѓународна балканска изложба „Мост“.Изложени се 50 дела на 26 македонски уметници и на 26 ликовни уметници од Турција. Македонија и Турција долго време припаѓале на една културолошка матрица и тоа е важен момент во дефинирањето на подоцнежните развојни фази и етапи.

 • Македонија 19.02.2014 15:14

  Шпионирани полициски радиоврски?!

  Судскиот процес „Шпион“ продолжи и денеска. Отворен за јавноста беше распитот на обвинетиот Ѓорѓи Хаџимишев што се товари за злоупотреба на службената должност.
   

Pages