Вести

 • Македонија 21.02.2014 09:19

  Попоски во работна посета на Србија

  Шефот на дипломатијата, Никола Попоски денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Република Србија.
   
 • Македонија 21.02.2014 09:15

  Реконструкција на граничниот премин „Богородица“

  На граничниот премин „Богородица“ денеска почнуваат градежни активности за реконструкција на управната зграда со придружните објекти.
   
 • Свет 21.02.2014 09:06

  Расте долгот на САД!

  Долгот на Соединетите Американски држави од 16,7 милијарди долари е зголемен на 17,2 милијарди долари. Ова е компромисен договор меѓу Републиканците и Демократите во Конгресот за да се избегне повторно парализирање на федералните институции на 27-ми фебруари.

 • Свет 21.02.2014 09:06

  Постигнат договор за надминување на кризата во Украина

  На преговорите во Киев кои утрово беа прекинати е постигнат договор за решавање на кризата во Украина, јавува агенцијата ИТАР-ТАС. Како што соопштува кабинетот на претседателот Викотр Јанукович, се очекува тој да биде парафиран претпладнево.
 • Македонија 21.02.2014 08:59

  Започнува изградбата на автопатот Миладиновци- Штип

  Изградба на новиот автопат  Миладиновци - Штип почнува денеска со поставување камен-темелник на местото „Три чешми“, во Штипско.  Автопатот ќе биде долг 47 километри, а широк 29 метри, со по две коловозни ленти од двете страни и една дополнителна лента за застанување.
   
 • Македонија 20.02.2014 19:53

  Изгласани измени на повеќе закони

  Пратениците го изгласаа Законот за изменување и дополнување на Законот за земјоделско земјиште.Заради  воведување обврска со која ќе се задолжи  закупецот  на земјоделско земјиште по истекот на секои пет година непрекинато одгледување пченица да изврши засејува

 • Свет 20.02.2014 19:50

  Мирни протести во БиХ

  Пред зградата на Претседателството на Босна и Херцеговина во Сараево, која беше запалена на почетокот на протестите на 7 февруари, и денеска се собраа неколку десетици најупорни граѓани.

 • Македонија 20.02.2014 19:35

  Утре почнува изградбата на автопатот Миладиновци - Штип

  Утре почнуваат градежните активности за изградба на новиот автопат Миладиновци – Штип. Настанот ќе се одржи кај местото викано „Три Чешми“ – Штип.

  Автопатот е со вкупна должина од 47 километри и широчина од 27 метри, долж кој предвидени за изградба се и 8 натпатници и 5 потпатници.

 • Македонија 20.02.2014 19:26

  Сончеви колектори во битолските градинки

  Со овој проект, заменет е стариот и финансиски нееконимичен начин на загревање на водата со нов, економски и еколошки корисен, информираа од општина Битола.

 • Македонија 20.02.2014 19:08

  На Југот ништо ново

  Новинарите прашаа дали ова не е лицемерна политика. Венизелос одговори дека флексибилноста на Грција била причината за  да добиеме кандидатски статус.

Pages