Вести

 • Економија 28.11.2013 15:09

  МЕПСО со пари од Европската банка ќе ја ревитализира преносната мрежа

  МЕПСО  ќе ја реконструира и модернизира електоенергетската преносна мрежа со заем од Европскста банка за обнова и развој  вреден 25 милиони евра.

 • Економија 28.11.2013 15:03

  Мала искористеност на Ипард средставата

   Земјоделците  треба  преку добри проекти  да ги повлечат парите  кои им се на располагање смета  министерот Димовски.

 • Македонија 28.11.2013 14:12

  Во Аеродром,почнати 65 насто од проектите

  За шест месеци во Општината Аеродром почнати со реализација се 65 насто, или 71 проект од ветените 108.Сите ќе се завршат до крајот на идната година,како што беше ветено во четиригодишната програма,рече градоначалникот Ивица Коневски.Дополнително има проекти кои иако не беа ветени поради значењет

 • Македонија 28.11.2013 13:54

  Шуто Оризари ќе добие нов водовод

  Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски по 10 ти пат на средба  со Градоначалникот на општината Шуто оризари, Елвис Бајрам. Трајановски нагласи дека најважно од ваквите состаноци е што граѓаните на Шуто оризари ја оценуваат работата на јавните претпријатија.

 • Македонија 28.11.2013 12:57

  Штрајк нема да има во Македонски железници

  По најавите на независниот синдикат на машинскиот персонал  дека од пладне , возовите ке запрат, менаџментот на на Македонски железници – транспорт,  претпладнево со тврдење -  железничкиот сообракај се одвива без прекини и ке продолжи според возниот ред и покрај најавениот  штрајк.

 • Македонија 28.11.2013 12:18

  Корупција во локална самоуправа

  Најмногу корупцијата во локалната самоуправа има  во  вработувањата,  работата на инспекциските служби и во доделувањето на јавните набавки , покажа анализата на Агенцијата Рејтинг .

 • Македонија 28.11.2013 10:46

  Тројца загинати, двајца се борат за живот

  Трагедија во Кичево.Три лица загинаа, а две се тешко повредени во сообраќајна несреќа која утринава околу 4:30 часот се случила на улицата „Ужичка Република“ во Кичево.
 • Свет 28.11.2013 10:12

  Можно ли е Јанукович да се предомисли во Вилнус?

  Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска на средба со Европските лидери, неколку дена откако кажа  дека Украина не е подготвена да го потпише договорот за  стабилизација и за слободна трговија со  ЕУ.

 • Македонија 28.11.2013 09:55

  Нови уверенија за рибочувари

  Од Ноември 2014 според Законот за правосуден испит и рибочуварите ќе полагаат испит за добивање за уверенија за работа. Дотогаш ќе важат старите правила.           

 • Македонија 28.11.2013 07:12

  Метео

  Денес не очекува сончево и стабилно време со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер од северен правец.Утрото ќе биде студено со минимална температура од -9 до -2,а во текот на денот максималната дневна ќе се движи во интервал од 2 до 8 степени.Поради ниските утрински температури ќе им

Pages