Вести

 • Свет 19.11.2013 11:51

  Циклонот Клеопатра-смртоносен на Сардинија

  Најмалку 17 лица настрадаа во поплавите што ноќеска го зафатија средоземниот остров Сардинија, предизвикани од циклонот Клеопатра. Реките ги пробија бреговите, носејќи пред себе автомобили, поплавувајќи ги домовите.

 • Македонија 19.11.2013 09:45

  Последен оглас за легализација на узурпирано земјиште

  Со последниот јавен повик за закуп на земјодеклото земјиште завршува легализацијата на узурпираното државно земјиште.

  Сите што имаат долгогодишни насади,овоштарници и лозје, ќе мораат да имаат и договори за закуп.

 • Македонија 19.11.2013 09:36

  Доктори и магистри чекаат за вработување

  Магистри и доктори на науки чекаат за работа. За лани бројот со највисока титула што чека вработување е 21, и се намалил во споредба со 2011-та кога имало 35. Сепак, од државниот завод за статистика велат дека податоците не се занемарливи.

 • Македонија 19.11.2013 09:31

  Ке се приватизираат и парцели на индустриски објекти

  Цената важи и за дворното  место до 500 квадрати .За поголеми парцели ке се пресметува согласно местоположбата и општината . Ќе се отуѓува со непосредна спогодба . И земјиштето под индустриски објекти што е во државна сопственост ке се приватизира.

 • Свет 19.11.2013 09:29

  Торнада од синока беснеат во Сад

  Серија торнада зафатија  најмалку  10 сојузни американски  држави, поради што  властите   прогласија високо ниво на опасност.

 • Македонија 18.11.2013 15:07

  Автобусите со снимачи и со контрола на безбедноста

  За да се сведат на минимум инцидентите во автобусите на ЈСП фирмата почнала постапки за набавка на снимачи кои ќе го забележат секој инцидент, објави директорот  Мишо Николов.

 • Свет 18.11.2013 14:06

  Пронајдени телата на сите загинати

  Грешка на пилотот и техничка грешка е најверојатно причината за падот на авионот Боинг 737 во Казањ, кога загинаа сите 44 патници и 6 членови на екипажот. Авионот полетал од московскиот аеродромот во Домодедово и експлодирал при вториот обид да слета на аеродромот во Казањ.

 • Свет 18.11.2013 12:10

  Регионален шеф на руската безбедносна служба ФСБ загина кај Казан

  Покрај синот на престедателот на Tатарстан, во авионската несреќа кај Казан, загина и регионалниот шеф на руската безбедносна служба ФСБ. Симптоматично е што авионот во воздух се претворил во огнена топка пред да ја допре пистата.

 • Економија 17.11.2013 20:51

  Со фискални до стан и автомобил

  Со  наградна  игра  Министерството  за  финансии  во  соработка  со  Државната  лотарија  ќе  ја  подобрува  фискалната  дисциплина .Првото  коло е  на  30  декември .

 • Македонија 17.11.2013 20:25

  Марш за семејството на родителите и децата

  Давид и Дамјан се седум месечни близначиња. Нивната мајка вели напорно е истовремено да се чуваат две бебиња, но задоволството е големо. Дојдоа да го подржат маршот за многудетно семејство

Pages