Вести

 • Свет 17.11.2013 20:07

  Кој да и се спротивстави на неаполската мафија?

  Неаполци посилни од дождот, но не и од неаполската мафија. Десетици илјади излегоа на улиците во италијанскиот град  за да стават крај на ,, неаполска Камора“ која со децении депонирала тони токсичен отпад меѓу Рим и Неапол.

 • Македонија 17.11.2013 15:12

  Смелоста на криминалците не познава граници

  Во поранешните хангари на АРМ во близина на Скопско Визбегово  откриена е голема количина на обувки за кои се претпоставува дека се илегално внесени во Македонија. Станува збор за околу 18 000 чифта од најразлични брендови.

 • Македонија 17.11.2013 13:59

  Феномените и ретките болести

  Израелскиот професор Цви Ларон од Тел Авив е феномен. Живее со  синдромот кој го носи неговото презиме и се карактеризира со џуџест раст. Тој сепак има нормална височина, но дел од органите му се помали од вообичаено. Вели, не се знае точниот број на луѓе во светот со овој синдром.

 • Македонија 17.11.2013 13:52

  Затворена „Анска река“ на Заеви

  Инспекторатот за земјоделство  изрече мерка забрана за работа ,а претходно  и глоба од 13100 евра на фирмата „Еко Оранжерии Анска река“ од Валандово,  сопственост на семејството  Заеви. Работела спротивно на законите и немала ангажирано стручно лице обелоденија  надлежните институции .

 • Економија 16.11.2013 11:52

  Пешевски пред компаниите во Кливленд ги презентираше можностите за инвестирање во Македонија

  Вицепремиерот Владимир Пешевски денеска беше во посета на  неколку глобални компании од околината на Кливленд, кои веќе имаат интерес за инвестирање во Македонија и со кои владини претставници контактираат подолг период.
 • Македонија 15.11.2013 16:21

  Државниот Совет за Безбедност на Сообраќајот

  Во организација на Републичкиот Совет за Безбедност на Сообраќајот на Патиштата викендов, ќе биде одржана Тркалезна маса на тема
   
  „Како до помалку сообраќајни незгоди со фатални последици“
   
 • Свет 15.11.2013 16:18

  Секавање за загинатите војници на ЈНА во Вуковар

  Измина уште една година, 22 по ред , откако  во последната балканска војна во минатиот век, за време на крвавата  дезинтеграција  на  сојузната  југословенска држава ,   не по своја вина  животите  ги загубија  млади момчиња од Македонија,  војници на поранешна ЈНА.  По тој повод    Здружението 

 • Македонија 15.11.2013 15:57

  Фирми на Заеви во аферата со краставиците

  Во скандалот  со 35 тони  краставици затруени со пестициди стојат  фирми на Заеви  пишува интернет порталот Нетпрес . Краставиците, во моментот на бербата  содржеле пестицид  во доза дури 5 пати над дозволените граници.

 • Македонија 15.11.2013 13:34

  Омразата се шири како вирус

  На меѓународната конференција за политичката и меѓурелигиската толеранција, што се одржа во МАНУ, главна проценка на соговорниците е дека, во современата дигитална ера нетолерантноста се шири со енормна брзина. Толерантноста мора да прерасне во универзална општочовечка дејност.

 • Македонија 15.11.2013 13:16

  Кили доби година затвор

  Една година затвор за производство на марихуана гласи пресудата за познатиот актер Кирил Поп Христов.

Pages