Вести

 • Свет 20.11.2013 11:49

  Се урна трговски центар во изградбаво Јужна Африка

  Неправилностите при изградбата на трговски центар во Јужна Африка предизвика смрт на две лица , а затрупа 40-тмина. Триесет лица се хоспитализирани во градската болница во Дурбан и се во критична состојба.

 • Македонија 20.11.2013 11:45

  Прв компакт диск во Македонија со ,,Приспивни песни ,,

  Секој од нас има некоја песна ,некоја мелодија,некои зборови коишто не враќаат во детството .Но не во секојдневието на детските денови,туку во миговите кога со најомилената песна сме потонувале во слаткиот сон .Првиот компакт диск со приспивни песни ,насловен ,,Приспивни,, содржи десет композиции

 • Македонија 20.11.2013 11:11

  Момче загина во сообраќајка кај Кичево

  Една жртва е билансот на сообраќајната несреќа што се случи рано утрово на патот Гостивар - Кичево.
  Деветнаесет годишниот Агрон С. од кичевското село Поповјани утринава околу 3 часот го загуби животот во сообраќајна несреќа.
   
 • Свет 20.11.2013 09:39

  Хаос во Либан

  Во две експлозии чијашто цел била иранската амбасада  во либанската престолнина  Бејрут  денеска загинаа  најмалку 32 лица, 146 се ранети ,а мегу загинатите  е  и  аташето  за култура на иранската амбасада .

 • Македонија 20.11.2013 09:35

  Реакции здруженија на земјоделци –Заев

  Силна реакција  од повеке  здруженија  на земјоделци  за пратката на краставици  полни со пестициди која што  беше уништена во Хрватска .Сметаат дека  ова е голем удар на македонското земјоделство.

 • Свет 20.11.2013 09:31

  Сардинија под вода – 17 луѓе се удавија

   Циклонот Клеопатра ја погоди Сардинија.

 • Македонија 20.11.2013 09:26

  Несреќите при работа се почести ,Синдикатот бара бенефицираниот стаж

  Несреќите при работа стануваат се почести, 30-годишен рудар  загина во рудникот САСА, а градежен работник во Скопје падна од 8 метри височина и се здоби со сериозни скршеници .Овие две  несреќи се нова опомена де

 • Македонија 20.11.2013 09:21

  Предадена милионитата електронска здравствена картичка

  Само во последниве два и пол месецa се поделени 400 илјади. До нова година сите граѓани ќе мора да поднесат барање.

 • Македонија 19.11.2013 16:22

  Лекари од дијаспората за Македонија

  Македонците не ги забораваат своите корени каде и да се .Пред еден месец е формирано  Меѓународно македонско лекарско друштво на кое му претходеше австралиско- македонска лекарска асоцијација основана пред 4 години.Иницијатор и основач е 47- годишниот оториноларинголог, д-р Зоран Бечваровски, кој

 • Македонија 19.11.2013 15:19

  Временска прогноза

  Променливото и релативно време топло продолжува понатаму.

  Утре ќе биде променливо облачно со кратки сончеви периоди и повремени врнежи од дожд. Во Скопје повеќе со услови за локални врнежи од дожд. Ќе дува и умерен, повремено засилен ветер од југо-источен правец.

Pages