Вести

 • Свет 14.11.2013 15:57

  Филипинците се борат за живот

  Филипинците ја продолжуваат борбата со животот.  Соочени со судбината и последиците од разорниот тајфун, илјадници преживеани чекаат на аеродромот Таклобан тронка надеж за подобро утре. Болни, стари, млади, неподвижни. Сите со една цел, да ги најдат своите најблиски и да добијат засолниште.

 • Македонија 14.11.2013 15:04

  Со сензор возило до побезбедни патишта

   За првите девет месеци од годинава се регистрирани 139 настрадани наспроти 132 жртви во 2013. Во 90 насто од несреќите, причина е човечкиот фактор,односно неодговорното однесување на возачите.Сепак, и натаму црните сообраќајни точки во земјава предизвикуваат незгоди со смртни последици.

 • Македонија 14.11.2013 14:46

  САД ја подржуваат Македонија за членство во НАТО

  Се што правиме заедно е со цел што поскоро Македонија да биде дел од алијансата,изјави заменик на помошникот американски секретар за одбрана,Евелин Фаркаш по средбата со министерот Талат Џафери,кој потенцира дека Македонија останува партнер во мировните мисии.Џафери најави заедничко учество со га

 • Економија 14.11.2013 14:19

  Виктор Мизо во Детроит ги претстави поволностите за инвестирање во Македонија

  На овогодинешната јубилејна 15-та по ред конференција во организација на Original Equipment Suppliers Association (Здружение на авторизирани производители на автомобилски компоненти)- ОЕSA 2013 Outlook Conference беа претставени инвестициските поволности во Реп

 • Економија 14.11.2013 14:13

  Eкономски факултет прослави 63 години постоење

  20 116 студенти за овие 63 години призлегоа од економскиот факултет при Универзитетот Свети Кирил и Методиј .Денеска оваа реномирана научна установи  промовираше 160  дипломирани студенти за академската 2012/2013 година  .

 • Македонија 14.11.2013 13:47

  143 илјади смс пораки стигнаа до родителите

  Министерот Спиро Ристовски ги повика сите  заинтересирани кои што  немаат оставено телефонски број или електронска адреса, а сакаат да ги добиваат податоците преку  смс, да ги пријават кај  класните раководителите на своите деца или во училиштата.

 • Свет 14.11.2013 13:18

  650 илјади евра за малтешко државјанство

  Малта планира да продава државјанства.. Оние што имаат 650 илјади евра, а не се осудувани можат да аплицираат за малтешко жителство..

 • Свет 14.11.2013 13:10

  Mадрид тоне во ѓубре

  Работниците се гневни  по најавата за откази на илјада лица кои имаат склучен договор со градските власти. Но не се лути само комуналците, реата е неподнослива пред се за мадриѓани.

 • Македонија 14.11.2013 11:57

  Ловишта и во национални паркови

   Организираниот лов во овие заштитени подрачја е забранет.

  Ловиштата во националните паркови ќе се даваат на управување на правни лица во период од 10 години.

 • Македонија 14.11.2013 11:40

  САД нема да се мешаат, името е билатерално прашање

  Има две, или повеќе решенија за спорот коишто може да бидат прифатливи за Македонија и за Грција, изјави помошникот државен секретар за Европа и Евроазиски прашања, Викторија Нуланд во Вашингтон одговарајќи на прашањето од македонската телевизија зошто во првиот јавен настап не го спомна спорот с

Pages