Вести

 • Македонија 19.02.2014 10:43

  Писмо до Филе од Попоски и Вигенин

  Република Бугарија и Република Македонија ќе ги интензивираат напорите за промовирање на добрососедските односи и соработка, вклучително и преку проекти и иницијативи кои би можеле да имаат практична вредност не само за двете земји, туку и за целиот регион.

 • Свет 19.02.2014 09:26

  Генетската храна ќе влијае врз царинската унија на ЕУ

  Трговијата меѓу Соединетите Американски држави и Европската Унија по склучувањето на Договорот за трговија и инвестициско партнерство ќе се зголеми за околу 200 милијарди долари годишно.
 • Економија 19.02.2014 09:20

  Исплатени 77,6 милиони денари субвенции за градинарски култури

  Исплатени се 77,6 милиони денари субвенции на 5.501 земјоделец за одгледување градинарски култури, соопшти денеска Министерствотот за финансии.
   
 • Култура 19.02.2014 09:06

  Последна изведба на „Атила“ во МОБ

  Македонската опера и балет вечер ќе одржи последна изведба на оперската претстава „Атила“ во режија на Дејан Миладиновиќ од Србија, под диригентство на неговиот сонародник Ѓорѓе Павловиќ.
   
 • Македонија 19.02.2014 09:02

  Собранието ќе расправа за Законот за вработување

  Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 85-тата седница на чиј дневен ред се предлог законите за изменување и дополнување на Законот за вработување и работа на странци, на Законот за социјалната заштита и на Законот за агенциите за привремени вработувања, сите во второ чита
 • Свет 19.02.2014 08:50

  Хаос во Киев- 25 загинати изминатата ноќ

  Според најновите информации, во судирите помеѓу демонстрантите и полицијата во Киев изминатата ноќ загинаа дваесет и пет луѓе додека во болница се примени 241 лице од кои и 79 полицајци и петмина новинари, соопшти украинското Министерство за здравство. 

 • Свет 18.02.2014 19:47

  Филе се отакажа од посредство во БиХ

  „Ова не беше мој неуспех, туку на политичарите на Босна и Херцеговина. Некои направија се што можеа, а некои зборуваа но не направија никакви искрени напори“. – изјави Штефан Филе, европски комесар за проширување“

 • Македонија 18.02.2014 19:44

  Трибина „консензуален претседател“

  “...Идејата  на  ДУИ  за  консензуален  претседател  ја  оцени  како  добра  и  како  нешто  за  што  во  иднина  треба  да  се  размислува,“ изјави вели Владо Поповски универзитетски професор

 • Свет 18.02.2014 18:55

  Протести со фатални последици избувнаа во Киев

  Полицијата употреби гумени куршуми и шок бомби за да запре илјадници денмонстранти кои маршираа кон парламентот. 

  Судирите се случија во моментот кога во украинската Рада се дебатираше за измени во Уставот.

 • Македонија 18.02.2014 18:28

  Попоски: Македонија се залага за продлабочена регионална соработка

  Денеска, во Букурешт, делегација предводена од министерот за надворешни работи, Никола Попоски учествуваше на втората неформална средба на министрите за надворешни работи на земјите членки на ПСЈИЕ.

Pages